1/2

Wilhelm Müller,  Wilhelm Müller,  Wilhelm Müller,

La tilio Ĉe put’ antaŭ pordego

Der Lindenbaum

tradukita de Ludwig Emil Meier

tradukita  de  Joachim

Gießner

Ĉe l’puto antaŭ l’urbo Jen staras la tili’, En kies ombro dolĉe Revadis ofte mi. En ĝia ŝel’ tranĉite Vidiĝas ama dir’, Kaj daŭre min altiras Al ĝi la korsopir’.

Ĉe put’ antaŭ pordego jen staras la tili’. En ĝia ombro dolĉe ja ofte revis mi. Mi tranĉis karajn vortojn en ĝia kruda ŝel’. En ĝojo kaj doloro ĝi restis mia cel’.

Am Brunnen vor dem Tore Da steht ein Lindenbaum Ich träumt in seinem Schatten So manchen süßen Traum Ich schnitt in seine Rinde so manches liebes Wort Es zog in Freud und Leide Zu ihm mich immer fort

Hodiaŭ, ĉe noktmezo Mi pasis ĝin, migrul’, Ho! Spite la malhelo Fermiĝis la okul’. Sed ĝiaj bonaj branĉoj Alvokis ŝajne min: “Alvenu, ho junulo, Ni repacigos vin!”

Mi devis pretermigri dum nokta obskurec’. Mi fermis la okulojn en nigra malhelec’. Kaj kvazaŭ min vokante la branĉoj muĝas jen: “Ĉi tien vi nur venu kun via korĉagren’.”

Ich mußt auch heute wandern Vorbei in tiefer Nacht Da hab ich noch im Dunkel Die Augen zugemacht Und seine Zweige rauschten Als riefen sie mir zu: “Komm her zu mir, Geselle Hier findst du deine Ruh.”

Alblovis vent’ malvarme Kun granda energi’, Ĉapelon ĝi fortiris, sed ne turniĝis mi. Kaj nun, post kelka mejlo De interspaco, ho! Ankoraŭ bruas l’arbo. “Ĉe mi paciĝu do!”

Malvarma vento blovis dolore kontraŭ mi. De l’ kap’ ĉapel’ forflugis, ne turnis mi al ĝi. Nun malproksima estas mi for de la tili’, sed vokas ĝi: “Nur venu, trankvilon trovos vi!”

Die kalten Winde bliesen Mir grad ins Angesicht Der Hut flog mir vom Kopfe Ich wendete mich nicht Nun bin ich manche Stunde Entfernt von diesem Ort Und immer hör ich’s rauschen: “Du fändest Ruhe dort.”

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Der Lindenbaum” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01) en Esperanton de Ludwig Emil Meier (∗1847-02-16 – †1919) en 1907.

Arg-83-166 (2014-05-31 14:26:54)

Tio estas la origina tradukversio de L. E. MEIER. Ĝi troviĝas en la kantlibreto “Esperantista Kantaro”, kiun eldonis HANS TH. HOFFMANN en 1907 en sia eldonejo en Berlino, Steglitzer Str. 44. Tiu ĉi esperantigo troviĝas ankaŭ en http: // kantaro. ikso. net/ la_tilio . Vidu ankaŭ: http: // 194. 95. 59. 225/ index. php? id= 3623 .

Traduko de la Germana poemo “Der Lindenbaum” de Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01) en Esperanton de Joachim Gießner (∗1913-12-23 – †2003-11-25) en 2001-11.

Arg-83-165 (2003-12-28 22:58:15)

Tiu ĉi traduko troviĝas en la kantlibro “Mia kantaro I”, kiun eldonis JOSEF SCHIF-FER (Wilstorfstr. 58, D-78050 Villingen-Schwenningen, Germanio) en 2001.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Wilhelm Müller (∗1794-10-07 – †1827-10-01), publikigita 1822.

Arg-83-163 (2003-12-28 22:57:42)

Mi trovis tiun originan version en la TTT sub http: // ingeb. org/ Lieder/ AmBrunne. html

http://www.poezio.net/version?poem-id=83&version-id=,166,165,163