1/1

Heinrich Heine,  Heinrich Heine,
Du hast Diamanten und Perlen Al vi diamantoj kaj perlo

tradukita de Leopold Blumental

Du hast Diamanten und Perlen, Hast alles, was Menschenbegehr, Und hast die schönsten Augen - Mein Liebchen, was willst du mehr?

Al vi diamnntoj kaj perloj - Kaj ĉio al via inklin’ .... Vi havas plej belajn okulojn - Plu kion deziri, knabin’?

Auf deine schönen Augen Hab ich ein ganzes Heer Von ewigen Liedern gedichtet - Mein Liebchen, was willst du mehr?

Pri viaj plej belaj okuloj, Laŭ volo de l’ Muzo-estrin’, Mi kreis la kantojn eternajn - Plu kion deziri, knabin’?

Mit deinen schönen Augen Hast du mich gequält so sehr, Und hast mich zugrunde gerichtet - Mein Liebchen, was willst du mehr?

Per tiuj plej belaj okuloj Kruele turmentis vi min Kaj min vi detruis ĝisfunde - Plu kion vi volas, knabin’?

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17).

Arg-836-1682 (2013-02-22 16:09:59)

Traduko de la Germana poemo “Du hast Diamanten und Perlen” de Heinrich Heine (∗1797-12-13 – †1856-02-17) en Esperanton de Leopold Blumental (Leo Belmont, ∗1865-03-08 – †1941-10-19).

Arg-836-1683 (2013-02-22 16:24:31)

La trsduko troviĝas en la dana Esperanto-revuo “Dansk Esperanto Tidende” el la jaro 1942. Pri la tradukinto vidu la retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Leo_Belmont .

http://www.poezio.net/version?poem-id=836&version-id=1682,1683