1/2

Christian Friedrich David Schubart,

La truto (2a traduko)

translated by Ludwig Schödl

ŝanĝita traduko

En riveret’ malvarma, Ja en petola ag’ Kaprica truto ĉarma Saltetis kiel sag’. Mi staris ĉe la bordo, Rigardis kun plezur’ La fiŝon en akordo Kun rivereta pur’.

Malice kun intenco Ĉe l’ bordo gvatis vir’ Kun vergo, kun fimenso La truton kun dezir’. Se l’akva kristaleco Nur restos, pensis mi, Al fiŝa libereco Atencus vane li.

…

2/2

Sed nun senpacience La akvon fiŝkaptont’ Aĉigas jen intence, Kaj jam el ĝia ond’ Trompitan truton tiras. Kaptita, ho karul’, La koron vi disŝiras Amata, vi ĉarmul’!

................................................ ..............................................., ................................................ ................................................ ................................................ ..............................................., ................................................ ................................................

Translation of the German poem “Die Forelle” by Christian Friedrich David Schubart (∗1739-03-24 – †1791-10-10) into Esperanto by Ludwig Schödl (∗1909-10-31 – †1997-02-20).

Arg-832-1671 (2013-02-20 15:30:28)

Mi, Manfred Retzlaff, ŝanĝis en tiu ĉi versio iom la duan kaj trian liniojn de la 3. strofo, kompare al la teksto en la kantlibreto, kiun verkis Ludwig Schödl, pro la ĝusta rimo �fiŝkaptont’ – ond’“.