1/2

Christian Friedrich David Schubart,

La truto

tradukita de Ludwig Schödl

En riveret’ malvarma, Ja en petola ag’ Kaprica truto ĉarma Saltetis kiel sag’. Mi staris ĉe la bordo, Rigardis kun plezur’ La fiŝon en akordo Kun rivereta pur’.

Malice kun intenco Ĉe l’ bordo gvatis vir’ Kun vergo, kun fimenso La truton kun dezir’. Se l’akva kristaleco Nur restos, pensis mi, Al fiŝa libereco Atencus vane li.

Sed nun senpacience La fiŝkaptont’ aĉigas Akvon li intence Kaj jam el ĝia ond’ Trompitan truton tiras. Kaptita, ho karul’, La koron vi disŝiras Amata, vi ĉarmul’!

…

2/2

................................................ ..............................................., ................................................ ................................................ ................................................ ..............................................., ................................................ ................................................

Traduko de la Germana poemo “Die Forelle” de Christian Friedrich David Schubart (∗1739-03-24 – †1791-10-10) en Esperanton de Ludwig Schödl (∗1909-10-31 – †1997-02-20).

Arg-832-1670 (2013-02-20 09:46:20)

Tiu ĉi esperantigo troviĝas en la kantlibreto �Ni kantas“, eldonita en 1980 de la Centra Laborrondo Esperanto de Kulturligo de GDR, redaktita de Ludwig Schödl. Pri la tradukinto vidu la vikepedian retejon http: // eo. wikipedia. org/ wiki/ Ludwig_SchГ�dl .