1/2

Anton Wilhelm von Zuccalmaglio,  Anton Wilhelm von Zuccalmaglio,
Jam dormas la floretoj  Die Blümelein, sie schlafen

tradukita de Manfred Retzlaff

1. Jam dormas la floretoj jen en la luna bril’, moviĝas la kapetoj samkiel la lulil’. Sonĝante pri printempa sun’ la arbo dormas nun. Dormu, dormu! Dormu, mia infanet!

1. Die Blümelein, sie schlafen schon längst im Mondenschein, sie nicken mit den Köpfchen auf ihren Stengelein. Es rüttelt sich der Blütenbaum, er säuselt wie ein Traum; schlafe, schlafe, schlaf du, mein Kindelein.

2. Kantadis la birdetoj, dum lumis hela sun’, kuŝante en nestetoj ekdormas ili nun. Silentas tuta la natur’, la grilo ĉirpas nur. Dormu, dormu! Dormu, mia infanet!

2. Die Vögelein, sie sangen so süß im Sonnenschein, sie sind zur Ruh gegangen in ihre Nestelein. Das Heimchen in dem Ährengrund es tut allein sich kund. Schlafe, schlafe, schlaf du, mein Kindelein.

3. Jen tra la fenestreto rigardas sablulet’, ĉu ie en dometo ne dormas infanet’. En la okulojn de ĝi enmetas sablon li. Dormu, dormu! Dormu, mia infanet!

3. Sandmännchen kommt geschlichen und guckt durchs Fensterlein, ob irgend noch ein Kindchen nicht mag zu Bette sein. Und wo er nur ein Kindlein fand, streut er ins Aug ihm Sand. Schlafe, schlafe, schlaf du, mein Kindelein.

…  …

2/2

4. Foriru, sabluleto! Ja dormas karulet’, nun ĝia okuleto fermiĝis pro dormet’. Je l’ nova tago ree ĝi rigardos ek al mi. Dormu, dormu! Dormu, mia infanet!

4. Sandmännchen, aus dem Zimmer! Es schläft mein Herzchen fein. Es ist gar fest verschlossen schon sein Guckäugelein. Es leuchtet morgen mir Willkomm, das Äugelein so fromm. Schlafe, schlafe, schlaf du, mein Kindelein.

5. Nun dormas la infano kaj sonĝas bele ĝi, estante en la mano de l’ ĉiopova Di’. Infanoj ĉiuj dormas nun, ĝis levos sin la sun’. Dormu, dormu! Dormu, mia infanet!

Traduko de la Germana poemo “Die Blümelein, sie schlafen” de Anton Wilhelm von Zuccalmaglio (∗1803-04-12 – †1869-03-23) en Esperanton de Manfred Retzlaff (∗1938-11-04) en 1978-01.

Arg-828-1664 (2013-02-15 23:17:38)

Mi, Manfred Retzlaff, aldonis kvinan strofon, kiun oni eble povas kanti kiel lastan strofon, anstataŭ la kvara. La melodio estas aŭdebla en http: // www. youtube. com/ watch? v= w9DIHx6isdU .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Anton Wilhelm von Zuccalmaglio (∗1803-04-12 – †1869-03-23).

Arg-828-1663 (2015-04-01 17:45:42)

Siehe  auch:  http: // www. lieder-archiv. de/ die_blu melein_sie_

schlafen-notenblatt_300709. html . Tie estas indikitaj la muzik-notoj de la melodio. Pri la verkinto vidu la vikipediejon http: // de. wikipedia. org/ wiki/ Anton_ Wilhelm_von_Zuccalmaglio . Vidu ankaŭ: http: // www. mamas-truhe. de/ lieder/ die-blumelein-sie-schlafen. html kaj http: // de. wikisource. org/ wiki/ ADB: Z ccalmaglio,_Anton_Wilhelm_Florentin_von . Vidu ankaŭ: http: // books. google. de/ books? id= L0d AAAAcAAJ&printsec= frontcover&hl= de&sourc = gbs_ge_summary_r&cad= 0# v= onepage&q&f= false .

http://www.poezio.net/version?poem-id=828&version-id=,1664,1663