1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

The Banshee (An  Ap- proach) El Hechi- cero Varulven La lupfan- tomo Der Werwolf

tradukita de Max Knight tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Sven Collberg tradukita de Bertilo Wennergren

One night, a bans-

hee slunk away from mate and

child, and in the gloom

went to a village te-

acher’s tomb, requesting him: “In-

flect me, pray.”

Un hechicero,

con esposa vino un día a la

fosa de su maestro,

y al profesor

pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

En varulv lopp

från fru m.m. en vacker afton

samt begav sig till en bymagi-

sters grav och bad: “Var

snäll och konjugera.

Jen lupfantom’

de famili’ meznokte iam

kuris for al tombo de la

profesor’. kaj petis pri

konjugaci’.

Ein Werwolf eines

Nachts entwich von Weib und

Kind und sich begab

an eines Dorfschullehrers Grab

und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“

The village teacher climbed up straight

upon his grave stone

with its plate and to the appariti-

on said who meekly knelt

before the dead:

El profesor sin

vacilar subió y co-

menzó a hablar.

Desde allá de

su letrero se dirigió al he-

chicero: mig!” Bys-

kolläraren stod upp

på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

Do diktis tiu

dokta ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ sen-

mova kiel splinto

atentis vortojn de l’ mortinto.

Der Dorfschulmeister stieg hinauf

auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten

geduldig kreuzte vor dem Toten:

“The banSHEE, in the subject’s place;

the banHERS, the

possessive case. The banHER, next,

is what they call objective case–and

that is all.”

“El hechiuno”

le explica, “el hechidos”

después indica,

“el hechitres”

dice al fin, “con eso basta

¡chiquitín!”

“Jag var-ulv 1:a

pers. i sing., du, han, hon,

den, det var-ulv. Så

vi voro-ulv, I vor-

en. På de voro-ulv kom

ingenting.”

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Ge-

nitiv sodann, dem Werwolf, Da-

tiv, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“

…  …  …  …  …

2/3

The banshee marve-

led at the cases and writhed with

pleasure, making faces,

but said: “You did

not add, so far, the plural to the sin-

gular!”

El hechicero,

conmovido por lo que cap-

ta su oído, al maestro rue-

ga, encantado,

que le adjunte un quebrado.

Varulven myste

gladåt hur pers. hade följts

av sing. och plur.

“Fast”, bad han, “kan det inte ges ens

en enda pers. i tempus presens?”

Ĉi participoj

plaĉis multe al la fantomo,

kaj rezulte ĝi petis: “Legu

plu el PIV-o pri participoj

en pasivo.”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er,

�füge doch zur Einzahl auch

die Mehrzahl noch!“

The teacher, though, admitted then

that this was not

within his ken. “While bans are fre-

quent”, he advised,

“A she cannot be plurized.”

Pero el profesor

confiesa que nada sabe

con certeza: “Hay muchos

hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

Bekänna måste

vår magister, att därvidlag

fanns vissa brister.

En varulv sine

imperfecto var contradictio

in adjecto.

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

Der Dorfschullehrer aber musste

gestehn, dass er von ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in großer Schar,

doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

The banshee, rising

clammily, wailed: “What

about my family?”

Then, being not a learned creature,

said humbly “Thanks” and left the teacher.

El brujo se volvió muy triste:

“Mi cara mitad, ¿no la viste?”

Ya que no era

sabio con gratitud se

despidió.

Varulven satt med tårad lins.

Han visste att han fanns och finns.

Därtill kom också

fru m.m. som även måste

existera.

Sed lupfantomo

pri transiro ja spertas pli ol

eĉ vampiro. La lup’ revenis

larmokula al sia famili’

ulula.

Der Wolf erhob sich tränenblind –

er hatte ja doch Weib und Kind!

Doch da er keine Gelehrter eben,

so schied er dankend und ergeben.

…  …  …  …  …

3/3

Traduko  de  la

Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu  ĉi  angli-
go  troviĝas  en

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)