1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

The Banshee (An Approach)

Varulven La lupfanto- mo

Der Werwolf

tradukita de Max Knight tradukita de Sven Collberg tradukita de Bertilo Wennergren

One night, a banshee

slunk away from mate and child, and

in the gloom went to a village tea-

cher’s tomb, requesting him: “Inflect

me, pray.”

En varulv lopp från

fru m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagisters

grav och bad: “Var snäll

och konjugera.

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam kuris

for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

Ein Werwolf eines Nachts entwich von Weib und Kind und sich begab an eines Dorfschulleh-

rers Grab und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“

The village teacher clim-

bed up straight upon his grave stone with

its plate and to the apparition

said who meekly knelt before

the dead: mig!” Byskolläraren

stod upp på bleckna-

mnsskyltens

mässingknopp med svar till den, som

satt på pass med tåligt korslagd

tass på tass.

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

Der Dorfschulmeister stieg hinauf auf seines Blechschilds Messingknauf und sprach zum Wolf, der seine Pfoten geduldig kreuzte vor dem Toten:

“The banSHEE, in the

subject’s place; the banHERS, the pos-

sessive case. The banHER, next, is

what they call objective case–and that

is all.”

“Jag var-ulv 1:a pers.

i sing., du, han, hon, den, det

var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren.

På de voro-ulv kom in-

genting.”

De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann, �des Werwolfs, Genitiv

sodann, dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt, den Werwolf, - damit hat’s ein End!“

The banshee marveled at

the cases and writhed with pleasu-

re, making faces, but said: “You did not

add, so far, the plural to the singu-

lar!”

Varulven myste glad

åt hur pers. hade följts av

sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan

det inte ges ens en enda pers. i tempus

presens?”

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pa-

sivo.”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er, �füge

doch zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“

…  …  …  …

2/3

The teacher, though, ad-

mitted then that this was not within

his ken. “While bans are fre-

quent”, he advised, “A she cannot be pluri-

zed.”

Bekänna måste vår magister,

att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imper-

fecto var contradictio in ad-

jecto.

La viro ĉagreniĝis

tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

Der Dorfschullehrer aber musste gestehn, dass er von ihr nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer Schar, doch �Wer“ gab’s nur

im Sinular.

The banshee, rising

clammily, wailed: “What about my

family?” Then, being not a lear-

ned creature, said humbly “Thanks”

and left the teacher.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste exi-

stera.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Der Wolf erhob sich tränenblind – er hatte ja doch Weib

und Kind! Doch da er keine Gelehrter eben, so schied er dankend und ergeben.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Pri  la  tradukinto
Max  Knight  vidu:

http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)