1/3

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,

The Banshee (An Approach)

Varulven La lupfantomo Der Werwolf

El Hechicero

tradukita de Max Knight tradukita de Sven Collberg tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Hans Eiseneck

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the

gloom went to a village teacher’s tomb, requesting him: “Inflect me,

pray.”

En varulv lopp från fru m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och kon-

jugera.

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Ein Werwolf eines Nachts ent-

wich von Weib und Kind und sich

begab an eines Dorfschullehrers Grab und bat ihn: �Bitte, beuge

mich!“ Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profe-

sor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por

favor!”

The village teacher climbed up

straight upon his grave stone with its pla-

te and to the apparition said who meekly knelt before the

dead: mig!” Byskolläraren stod upp på blecknamnsskyltens

mässingknopp med svar till den, som satt på

pass med tåligt korslagd tass på

tass.

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’ mort-

into.

Der Dorfschulmeister stieg

hinauf auf seines Blechschilds Mes-

singknauf und sprach zum Wolf, der sei-

ne Pfoten geduldig kreuzte vor dem To-

ten:

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

…  …  …  …  …

2/3

“The banSHEE, in the subject’s

place; the banHERS, the possessive ca-

se. The banHER, next, is what they

call objective case–and that is all.”

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-

ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

De “lupfantomo”, simpla

rekta, tra “lupfintomo”, plej per-

fekta, plu “lupfontomo”, iom ra-

ra, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

�Der Werwolf“ – sprach der gu-

te Mann, �des Werwolfs, Genitiv so-

dann, dem Werwolf, Dativ, wie

man’s nennt, den Werwolf, - damit hat’s ein

End!“ “El hechiuno” le explica, “el hechidos” después in-

dica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

The banshee marveled at the ca-

ses and writhed with pleasure, ma-

king faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singular!”

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing. och

plur. “Fast”, bad han, “kan det inte

ges ens en enda pers. i tempus pre-

sens?”

Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-

o pri participoj en pasivo.”

Dem Werwolf schmeichelten

die Fälle er rollte seine Augenbälle. �Indessen“, bat er, �füge doch zur Einzahl auch die Mehrzahl

noch!“ El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encan-

tado, que le adjunte un quebra-

do.

The teacher, though, admitted

then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he ad-

vised, “A she cannot be plurized.”

Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa bri-

ster. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj

amen, ĉar netransiraj bestoj fe-

blas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

Der Dorfschullehrer aber mus-

ste gestehn, dass er von ihr nichts

wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer

Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Sinu-

lar.

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certe-

za: “Hay muchos hechos. He-

chiceros únicamente hay enteros.”

…  …  …  …  …

3/3

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned crea-

ture, said humbly “Thanks” and left

the teacher.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och

finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

Sed lupfantomo pri tran-

siro ja spertas pli ol eĉ vampi-

ro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Der Wolf erhob sich

tränenblind – er hatte ja doch Weib und

Kind! Doch da er keine Gelehrter

eben, so schied er dankend und erge-

ben.

El brujo se volvió muy

triste: “Mi cara mitad, ¿no la vi-

ste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .