1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

The Banshee (An Approach)

La lupfanto- mo Varulven

El Hechicero

tradukita de Max Knight tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Sven Collberg tradukita de Hans Eiseneck

One night, a banshee

slunk away from mate and child, and

in the gloom went to a village teacher’s

tomb, requesting him: “Inflect

me, pray.”

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam kuris

for al tombo de la profe-

sor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

En varulv lopp från fru

m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagisters

grav och bad: “Var snäll och

konjugera.

Un hechicero, con

esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al

profesor pidió: “¿Me cuen-

tas? ¡Por favor!”

The village teacher clim-

bed up straight upon his grave stone with

its plate and to the apparition said who meekly knelt before

the dead:

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la kruc-

tabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de l’

mortinto. mig!” Byskolläraren

stod upp på blecknamnsskyltens

mässingknopp med svar till den, som

satt på pass med tåligt korslagd

tass på tass.

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a

hablar. Desde allá de su let-

rero se dirigió al hechice-

ro:

“The banSHEE, in the

subject’s place; the banHERS, the posses-

sive case. The banHER, next, is

what they call objective case–and that is

all.”

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfontomo”,

iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“Jag var-ulv 1:a pers. i

sing., du, han, hon, den, det

var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingen-

ting.”

“El hechiuno” le ex-

plica, “el hechidos” de-

spués indica, “el hechitres” dice al

fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

The banshee marveled at

the cases and writhed with pleasu-

re, making faces, but said: “You did not

add, so far, the plural to the singular!”

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj re-

zulte ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pa-

sivo.”

Varulven myste gladåt

hur pers. hade följts av

sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan

det inte ges ens en enda pers. i tempus

presens?”

El hechicero, con-

movido por lo que capta su

oído, al maestro ruega,

encantado, que le adjunte un

quebrado.

…  …  …  …

2/2

The teacher, though, ad-

mitted then that this was not within

his ken. “While bans are frequent”,

he advised, “A she cannot be pluri-

zed.”

La viro ĉagreniĝis

tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

Bekänna måste vår magister,

att därvidlag fanns vis-

sa brister. En varulv sine imper-

fecto var contradictio in ad-

jecto.

Pero el profesor con-

fiesa que nada sabe con

certeza: “Hay muchos hechos. Hechiceros únicamente hay en-

teros.”

The banshee, rising clam-

mily, wailed: “What about my

family?” Then, being not a learned

creature, said humbly “Thanks” and

left the teacher.

Sed lupfantomo pri

transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis lar-

mokula al sia famili’ ulula.

Varulven satt med

tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste existe-

ra.

El brujo se volvió muy triste: “Mi cara mitad, ¿no la viste?” Ya que no era sabio con gratitud se de-

spidió.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko  de  la

Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=825&version-id=1660,1653,1654,1656