1/3

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,

The Banshee (An Approach)

La lupfantomo Varulven

Le loup-garou

tradukita de Max Knight tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Sven Collberg

tradukita de R. Platteau

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the

gloom went to a village teacher’s tomb, requesting him: “Inflect me, pray.”

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

En varulv lopp från fru m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och konjuge-

ra.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

The village teacher climbed up

straight upon his grave stone with its plate and to the apparition said who meekly knelt before the dead:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splin-

to atentis vortojn de l’ mortin-

to. mig!” Byskolläraren stod upp på blecknamnsskyltens

mässingknopp med svar till den, som satt på

pass med tåligt korslagd tass på tass.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

“The banSHEE, in the subject’s

place; the banHERS, the possessive case. The banHER, next, is what they call objective case–and that is all.”

De “lupfantomo”, simpla rek-

ta, tra “lupfintomo”, plej perfek-

ta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-ulv.

Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes Se demander encor bien des choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

…  …  …  …

2/3

The banshee marveled at the cases and writhed with pleasure, making

faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singular!”

Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing. och

plur. “Fast”, bad han, “kan det inte ges

ens en enda pers. i tempus presens?”

Loup-garcomment ? et puis

Bien évidemment loup-garqui ? ”

Toutes ces questions semblèrent au loup bien

absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

The teacher, though, admitted then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he advi-

sed, “A she cannot be plurized.”

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj

amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature, said humbly “Thanks” and left the te-

acher.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och

finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme.

” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis repartit.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow.

com/ literaturo/ lupfantomo. html .