1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

The Banshee (An Approach)

Der Werwolf Varulven

La lupfanto- mo

tradukita de Max Knight tradukita de Sven Collberg tradukita de Bertilo Wennergren

One night, a banshee

slunk away from mate and child, and

in the gloom went to a village tea-

cher’s tomb, requesting him: “Inflect

me, pray.”

Ein Werwolf eines Nachts entwich von Weib und Kind und sich begab an eines Dorfschulleh-

rers Grab und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ En varulv lopp från

fru m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagisters

grav och bad: “Var snäll och konjugera.

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam kuris

for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

The village teacher clim-

bed up straight upon his grave stone with

its plate and to the apparition

said who meekly knelt before

the dead:

Der Dorfschulmeister stieg hinauf auf seines Blechschilds Messingknauf und sprach zum Wolf, der seine Pfoten geduldig kreuzte vor dem Toten: mig!” Byskolläraren

stod upp på blecknamnsskyltens mässingknopp med svar till den, som satt på pass med tåligt korslagd tass på tass.

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

“The banSHEE, in the

subject’s place; the banHERS, the pos-

sessive case. The banHER, next, is

what they call objective case–and that

is all.”

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann, �des Werwolfs, Genitiv

sodann, dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt, den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ “Jag var-ulv 1:a pers.

i sing., du, han, hon, den, det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren.

På de voro-ulv kom in-

genting.”

De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

The banshee marveled at

the cases and writhed with pleasu-

re, making faces, but said: “You did not

add, so far, the plural to the singu-

lar!”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er, �füge

doch zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“ Varulven myste glad

åt hur pers. hade följts av sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan det inte ges ens en enda pers. i tempus

presens?”

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pa-

sivo.”

…  …  …  …

2/3

The teacher, though, ad-

mitted then that this was not within

his ken. “While bans are fre-

quent”, he advised, “A she cannot be pluri-

zed.”

Der Dorfschullehrer aber musste gestehn, dass er von ihr nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer Schar, doch �Wer“ gab’s nur

im Sinular.

Bekänna måste vår magister,

att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imper-

fecto var contradictio in ad-

jecto.

La viro ĉagreniĝis

tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

The banshee, rising

clammily, wailed: “What about my

family?” Then, being not a lear-

ned creature, said humbly “Thanks”

and left the teacher.

Der Wolf erhob sich tränenblind – er hatte ja doch Weib

und Kind! Doch da er keine Gelehrter eben, so schied er dankend und ergeben.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste exi-

stera.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Pri  la  tradukinto
Max  Knight  vidu:

http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .