1/2

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,

The Banshee (An Approach)

Der Werwolf

La lupfantomo

tradukita de Max Knight tradukita de Bertilo Wennergren

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the

gloom went to a village teacher’s tomb, requesting him: “Inflect me, pray.”

Ein Werwolf eines Nachts ent-

wich von Weib und Kind und sich be-

gab an eines Dorfschullehrers Grab und bat ihn: �Bitte, beuge

mich!“ Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

The village teacher climbed up

straight upon his grave stone with its plate and to the apparition said who meekly knelt before the dead:

Der Dorfschulmeister stieg hin-

auf auf seines Blechschilds Messing-

knauf und sprach zum Wolf, der seine

Pfoten geduldig kreuzte vor dem To-

ten:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’ mort-

into.

“The banSHEE, in the subject’s

place; the banHERS, the possessive case. The banHER, next, is what they

call objective case–and that is all.”

�Der Werwolf“ – sprach der gute

Mann, �des Werwolfs, Genitiv sodann, dem Werwolf, Dativ, wie man’s

nennt, den Werwolf, - damit hat’s ein

End!“ De “lupfantomo”, simpla

rekta, tra “lupfintomo”, plej per-

fekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

The banshee marveled at the cases and writhed with pleasure, ma-

king faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singular!”

Dem Werwolf schmeichelten die

Fälle er rollte seine Augenbälle. �Indessen“, bat er, �füge doch zur Einzahl auch die Mehrzahl

noch!“ Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

The teacher, though, admitted

then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he ad-

vised, “A she cannot be plurized.”

Der Dorfschullehrer aber mus-

ste gestehn, dass er von ihr nichts

wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer

Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Sinu-

lar.

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj

amen, ĉar netransiraj bestoj fe-

blas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

…  …  …

2/2

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned crea-

ture, said humbly “Thanks” and left the

teacher.

Der Wolf erhob sich tränenblind

– er hatte ja doch Weib und Kind! Doch da er keine Gelehrter

eben, so schied er dankend und erge-

ben.

Sed lupfantomo pri transi-

ro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=825&version-id=1660,1652,1653