1/2

Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,
The Werewolf  El Hechicero  La lupfantomo

tradukita de Alexander Gross tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Bertilo Wennergren

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and came To a hidden graveyard to enlist The aid of a long-dead philologist.

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profe-

sor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por

favor!”

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

“Oh sage, wake up, please don’t berate

me,” He howled sadly, “Just conjugate me.” The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and then

was ready.

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’ mort-

into.

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sen-

se.”

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indi-

ca, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

De “lupfantomo”, simpla

rekta, tra “lupfintomo”, plej per-

fekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“I know that–I’m no mental cripple– The future form and participle Are what I crave,” the beast replied. The scholar paused–again he tried:

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encanta-

do, que le adjunte un quebra-

do.

Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Ut-

terly wrong! Such words are wounds beyond all

suture– I’m sorry, but you have no future.”

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. He-

chiceros únicamente hay enteros.”

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj

amen, ĉar netransiraj bestoj fe-

blas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

…  …  …

2/2

The Werewolf knew better–his sons still

slept At home, and homewards now he crept, Happy, humble, without apology For such folly of philology.

El brujo se volvió muy tri-

ste: “Mi cara mitad, ¿no la vi-

ste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

Sed lupfantomo pri transi-

ro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=825&version-id=1657,1656,1653