1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

The Werewolf  La lupfantomo Le loup-garou

tradukita de Alexander Gross tradukita de Bertilo Wennergren

tradukita de R. Platteau

A Werewolf, troubled by his na-

me, Left wife and brood one night

and came To a hidden graveyard to enlist The aid of a long-dead philolo-

gist.

Jen lupfantom’ de fa-

mili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profe-

sor’. kaj petis pri konjuga-

ci’.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est

ton rôle ! ”

“Oh sage, wake up, please don’t

berate me,” He howled sadly, “Just conjugate

me.” The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and

then was ready.

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructa-

bul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est

ton rôle ! ”

“Well, ‘Werewolf’ is your plural

past, While ‘Waswolf’ is singularly

cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present

tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this sa-

me sense.”

De “lupfantomo”, sim-

pla rekta, tra “lupfintomo”, plej

perfekta, plu “lupfontomo”, iom

rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous

y sommes Se demander encor bien des choses en

somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

“I know that–I’m no mental

cripple– The future form and participle Are what I crave,” the beast rep-

lied. The scholar paused–again he

tried:

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj re-

zulte ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pasi-

vo.”

Loup-garcomment ? et puis

Bien évidemment loup-garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au

loup bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les

réponses.

…  …  …

2/2

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too

long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’

Utterly wrong! Such words are wounds beyond

all suture– I’m sorry, but you have no fu-

ture.”

La viro ĉagreniĝis ta-

men: “Jam fermis mi per fin’

kaj amen, ĉar netransiraj bestoj

feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits de

savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir !

” A ces mots l’animal éclata tout en

larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce

moitié

The Werewolf knew better–his

sons still slept At home, and homewards now he

crept, Happy, humble, without apology For such folly of philology.

Sed lupfantomo pri

transiro ja spertas pli ol eĉ

vampiro. La lup’ revenis larmo-

kula al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me sentir

tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui

m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis repartit.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .