1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

The Werewolf  La lupfantomo Le loup-garou  El Hechicero Varulven

tradukita de Alexander Gross tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de R. Platteau tradukita de Hans Eiseneck

tradukita de Sven Collberg

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and

came To a hidden graveyard to enlist The aid of a long-dead philologist.

Jen lupfantom’ de fa-

mili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profe-

sor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ”

Un hechicero, con es-

posa vino un día a la fosa de su maestro, y al

profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

En varulv lopp från fru

m.m. en vacker afton samt be-

gav sig till en bymagisters

grav och bad: “Var snäll och

konjugera.

“Oh sage, wake up, please don’t

berate me,” He howled sadly, “Just conjugate

me.” The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and

then was ready.

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructa-

bul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ”

El profesor sin vacilar subió y comenzó a ha-

blar. Desde allá de su letre-

ro se dirigió al hechicero: mig!” Byskolläraren stod

upp på blecknamnsskyltens mässingknopp med svar till den, som satt

på pass med tåligt korslagd tass

på tass.

…  …  …  …  …

2/3

“Well, ‘Werewolf’ is your plural

past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present

tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this sa-

me sense.”

De “lupfantomo”, simp-

la rekta, tra “lupfintomo”, plej

perfekta, plu “lupfontomo”, iom

rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous

y sommes Se demander encor bien des choses en

somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

“El hechiuno” le expli-

ca, “el hechidos” después

indica, “el hechitres” dice al

fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

“Jag var-ulv 1:a pers. i

sing., du, han, hon, den, det

var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingen-

ting.”

“I know that–I’m no mental

cripple– The future form and participle Are what I crave,” the beast rep-

lied. The scholar paused–again he

tried:

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj re-

zulte ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pasi-

vo.”

Loup-garcomment ? et puis

Bien évidemment loup-garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au

loup bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les

réponses.

El hechicero, conmovi-

do por lo que capta su

oído, al maestro ruega, en-

cantado, que le adjunte un que-

brado.

Varulven myste glad åt

hur pers. hade följts av sing.

och plur. “Fast”, bad han, “kan det

inte ges ens en enda pers. i tempus

presens?”

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too

long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’

Utterly wrong! Such words are wounds beyond all

suture– I’m sorry, but you have no future.”

La viro ĉagreniĝis ta-

men: “Jam fermis mi per fin’

kaj amen, ĉar netransiraj bestoj

feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits de

savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir !

” A ces mots l’animal éclata tout en lar-

mes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce

moitié Pero el profesor confie-

sa que nada sabe con cer-

teza: “Hay muchos hechos. Hechiceros únicamente hay ente-

ros.”

Bekänna måste vår magi-

ster, att därvidlag fanns vissa

brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjec-

to.

…  …  …  …  …

3/3

The Werewolf knew better–his

sons still slept At home, and homewards now he

crept, Happy, humble, without apology For such folly of philology.

Sed lupfantomo pri

transiro ja spertas pli ol eĉ vam-

piro. La lup’ revenis larmo-

kula al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me sentir

tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui

m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis repartit.

El brujo se volvió muy

triste: “Mi cara mitad, ¿no la

viste?” Ya que no era sabio con gratitud se despi-

dió.

Varulven satt med tårad

lins. Han visste att han fanns

och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste existera.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .