1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgen- stern,

The Werewolf La lupfanto- mo Der Wer- wolf Le loup-garou El Hechi- cero

tradukita de Alexander Gross tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de R. Platteau

tradukita de Hans Eiseneck

A Werewolf, troub-

led by his name, Left wife and brood

one night and came

To a hidden gra-

veyard to enlist The aid of a long-

dead philologist.

Jen lupfantom’ de famili’

meznokte iam

kuris for al tombo de la

profesor’. kaj petis pri

konjugaci’.

Ein Werwolf eines Nachts entwich

von Weib und Kind und sich begab

an eines Dorfschullehrers Grab

und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,”

He howled sadly, “Just conjugate me.”

The seer arose a bit

unsteady Yawned twice,

wheezed once, and then was ready.

Do diktis tiu

dokta ul’ starante

sur la kructabul’

dum lup’ senmova kiel splinto

atentis vortojn de l’ mortinto.

Der Dorfschulmeister stieg hinauf

auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten

geduldig kreuzte vor dem Toten:

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

…  …  …  …  …

2/3

“Well, ‘Werewolf’ is

your plural past, While ‘Waswolf’ is

singularly cast: There’s ‘Amwolf’

too, the present tense,

And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv sodann,

dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ “ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes

Se demander encor bien des choses en somme.

Loup-garoù ? mais

avant Il faut se dire : loupgarquand ?

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

“I know that–I’m no

mental cripple– The future form and

participle Are what I crave,”

the beast replied. The scholar paused–

again he tried:

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo,

kaj rezulte ĝi petis: “Le-

gu plu el PIV-o

pri participoj en pasivo.”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine

Augenbälle. �Indessen“, bat

er, �füge doch

zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“ Loup-garcomment ? et

puis Bien évidemment loup-garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encantado, que le adjunte un quebrado.

“A ‘Will-be-wolf?’

It’s just too long: ‘Shall-be-wolf?’

‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture–

I’m sorry, but you have no future.”

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

Der Dorfschullehrer aber musste

gestehn, dass er von ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in großer Schar,

doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir,

Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en larmes.

“ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié Pero el profesor confiesa que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. Hechiceros únicamente

hay enteros.”

…  …  …  …  …

3/3

The Werewolf knew better–his sons still slept

At home, and homewards now he crept,

Happy, humble, wi-

thout apology For such folly of phi-

lology.

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol eĉ vampiro.

La lup’ revenis larmokula

al sia famili’ ulula.

Der Wolf erhob sich tränenblind –

er hatte ja doch Weib und Kind!

Doch da er keine Gelehrter eben,

so schied er dankend und ergeben.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier.

Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ”

Mais comme le loup

était bien poli Il remercia et puis re-

partit.

El brujo se volvió muy triste:

“Mi cara mitad, ¿no la viste?”

Ya que no era

sabio con gratitud

se despidió.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu  ĉi  angli-
go  troviĝas  en

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .