1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

El Hechicero Varulven The Werewolf The Banshee (An Approach)

La lupfantomo

tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Sven Collberg tradukita de Alexander Gross tradukita de Max Knight tradukita de Bertilo Wennergren

Un hechicero, con espo-

sa vino un día a la fosa de su maestro, y al pro-

fesor pidió: “¿Me cuentas?

¡Por favor!”

En varulv lopp från fru

m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och kon-

jugera.

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and

came To a hidden graveyard to enlist The aid of a long-dead philologist.

One night, a banshee slunk

away from mate and child, and in the

gloom went to a village teacher’s

tomb, requesting him: “Inflect me,

pray.”

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hab-

lar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero: mig!” Byskolläraren stod

upp på blecknamnsskyltens

mässingknopp med svar till den, som satt

på pass med tåligt korslagd tass på

tass.

“Oh sage, wake up, please don’t be-

rate me,” He howled sadly, “Just conjugate

me.” The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and

then was ready.

The village teacher climbed up

straight upon his grave stone with its

plate and to the apparition said who meekly knelt before the

dead:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructa-

bul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

…  …  …  …  …

2/3

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después in-

dica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

“Jag var-ulv 1:a pers. i

sing., du, han, hon, den, det var-

ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present

tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same

sense.”

“The banSHEE, in the sub-

ject’s place; the banHERS, the possessive

case. The banHER, next, is what

they call objective case–and that is all.”

De “lupfantomo”, simpla

rekta, tra “lupfintomo”, plej

perfekta, plu “lupfontomo”, iom

rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encan-

tado, que le adjunte un que-

brado.

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing.

och plur. “Fast”, bad han, “kan det in-

te ges ens en enda pers. i tempus pre-

sens?”

“I know that–I’m no mental cripple– The future form and participle Are what I crave,” the beast replied. The scholar paused–again he tried:

The banshee marveled at the

cases and writhed with pleasure, ma-

king faces, but said: “You did not add, so

far, the plural to the singular!”

Ĉi participoj plaĉis mul-

te al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pasivo.”

Pero el profesor confiesa que nada sabe con cer-

teza: “Hay muchos hechos.

Hechiceros únicamente hay ente-

ros.”

Bekänna måste vår magi-

ster, att därvidlag fanns vissa

brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’

Utterly wrong! Such words are wounds beyond all

suture– I’m sorry, but you have no future.”

The teacher, though, admitted

then that this was not within his

ken. “While bans are frequent”, he

advised, “A she cannot be plurized.”

La viro ĉagreniĝis ta-

men: “Jam fermis mi per fin’

kaj amen, ĉar netransiraj bestoj fe-

blas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

…  …  …  …  …

3/3

El brujo se volvió muy

triste: “Mi cara mitad, ¿no la

viste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

Varulven satt med tårad

lins. Han visste att han fanns

och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

The Werewolf knew better–his sons

still slept At home, and homewards now he

crept, Happy, humble, without apology For such folly of philology.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my fami-

ly?” Then, being not a learned crea-

ture, said humbly “Thanks” and left

the teacher.

Sed lupfantomo pri tran-

siro ja spertas pli ol eĉ vam-

piro. La lup’ revenis larmoku-

la al sia famili’ ulula.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-

31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .