1/4

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

El Hechi- cero Varulven The Werewolf The Bans- hee  (An Approach) La lupfan- tomo

tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Sven Collberg tradukita de Alexander Gross tradukita de Max Knight tradukita de Bertilo Wennergren

Un hechicero,

con esposa vino un día a

la fosa de su maestro,

y al profesor

pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

En varulv lopp

från fru m.m. en vacker afton

samt begav sig till en byma-

gisters grav och bad: “Var

snäll och konjugera.

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and came

To a hidden graveyard

to enlist The aid of a long-dead philologist.

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the gloom went to a village teacher’s tomb, requesting him: “Inflect me, pray.”

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

El profesor sin

vacilar subió y co-

menzó a hablar.

Desde allá de

su letrero se dirigió al

hechicero: mig!” Bys-

kolläraren stod upp

på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,”

He howled sadly, “Just conjugate me.” The seer arose a bit

unsteady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

The village teacher climbed up straight upon his grave stone with its plate

and to the apparition said who meekly knelt before the dead:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

…  …  …  …  …

2/4

“El hechiuno”

le explica, “el hechidos”

después indica,

“el hechitres”

dice al fin, “con eso basta

¡chiquitín!”

“Jag var-ulv 1:a

pers. i sing., du, han, hon,

den, det varulv. Så

vi voro-ulv, I

voren. På de voro-ulv kom

ingenting.”

“Well, ‘Werewolf’ is

your plural past, While ‘Waswolf’ is

singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too,

the present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Are-

wolf’ in this same sense.”

“The banSHEE, in the subject’s place;

the banHERS, the

possessive case. The banHER,

next, is what they call

objective case–and that is all.”

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

El hechicero,

conmovido por lo que cap-

ta su oído, al maestro

ruega, encantado,

que le adjunte un quebrado.

Varulven myste

gladåt hur pers. hade följts

av sing. och plur.

“Fast”, bad han, “kan det inte ges ens

en enda pers. i tempus presens?”

“I know that–I’m no

mental cripple– The future form and

participle Are what I crave,” the

beast replied. The scholar paused–

again he tried:

The banshee marveled at the cases

and writhed with pleasure, making faces,

but said: “You did

not add, so far, the plural to the

singular!”

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo,

kaj rezulte ĝi petis: “Legu

plu el PIVo

pri participoj en pasivo.”

Pero el profesor confiesa

que nada sabe con certeza:

“Hay muchos hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

Bekänna måste

vår magister, att därvidlag

fanns vissa brister.

En varulv sine

imperfecto var contradictio

in adjecto.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s

just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-

been-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture–

I’m sorry, but you have no future.”

The teacher, though, admitted then

that this was not

within his ken. “While bans are

frequent”, he advised,

“A she cannot be plurized.”

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

…  …  …  …  …

3/4

El brujo se volvió muy triste:

“Mi cara mitad, ¿no la viste?”

Ya que no era

sabio con gratitud se

despidió.

Varulven satt med tårad lins.

Han visste att han fanns och finns.

Därtill kom också fru m.m.

som även måste existera.

The Werewolf knew better–his sons still slept

At home, and homewards now he crept,

Happy, humble, without apology For such folly of phi-

lology.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature,

said humbly “Thanks” and left the teacher.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

…  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu  ĉi  angli-

go troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .