1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,

El Hechicero La lupfantomo The Banshee (An Approach)

tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Bertilo Wennergren

tradukita de Max Knight

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por

favor!”

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the

gloom went to a village teacher’s tomb, requesting him: “Inflect me, pray.”

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splin-

to atentis vortojn de l’ mortin-

to.

The village teacher climbed up

straight upon his grave stone with its plate and to the apparition said who meekly knelt before the dead:

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

De “lupfantomo”, simpla rek-

ta, tra “lupfintomo”, plej perfek-

ta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“The banSHEE, in the subject’s

place; the banHERS, the possessive case. The banHER, next, is what they call objective case–and that is all.”

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encanta-

do, que le adjunte un quebrado.

Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

The banshee marveled at the cases and writhed with pleasure, making

faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singular!”

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. Hechi-

ceros únicamente hay enteros.”

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj

amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

The teacher, though, admitted then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he advi-

sed, “A she cannot be plurized.”

El brujo se volvió muy tri-

ste: “Mi cara mitad, ¿no la vi-

ste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature, said humbly “Thanks” and left the

teacher.

…  …  …

2/2

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

http://www.poezio.net/version?poem-id=825&version-id=1656,1653,1660