1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

El Hechicero La lupfanto- mo The Banshee (An Approach)

The Werewolf

tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Max Knight tradukita de Alexander Gross

Un hechicero, con

esposa vino un día a la fo-

sa de su maestro, y al

profesor pidió: “¿Me cuen-

tas? ¡Por favor!”

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam ku-

ris for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

One night, a banshee

slunk away from mate and child,

and in the gloom went to a village tea-

cher’s tomb, requesting him: “Inflect

me, pray.”

A Werewolf, troubled by his

name, Left wife and brood one

night and came To a hidden graveyard to

enlist The aid of a long-dead phi-

lologist.

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a

hablar. Desde allá de su le-

trero se dirigió al hechi-

cero:

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de

l’ mortinto.

The village teacher

climbed up straight upon his grave stone

with its plate and to the apparition

said who meekly knelt before

the dead:

“Oh sage, wake up, please

don’t berate me,” He howled sadly, “Just con-

jugate me.” The seer arose a bit unstea-

dy Yawned twice, wheezed on-

ce, and then was ready.

“El hechiuno” le

explica, “el hechidos” de-

spués indica, “el hechitres” dice

al fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfontomo”,

iom rara, ĝis “lupfuntomo”,

ho, koŝmara.

“The banSHEE, in the

subject’s place; the banHERS, the pos-

sessive case. The banHER, next, is

what they call objective case–and that

is all.”

“Well, ‘Werewolf’ is your

plural past, While ‘Waswolf’ is singular-

ly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the

present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in

this same sense.”

El hechicero, con-

movido por lo que capta su

oído, al maestro ruega,

encantado, que le adjunte un

quebrado.

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu

el PIV-o pri participoj en

pasivo.”

The banshee marveled

at the cases and writhed with plea-

sure, making faces, but said: “You did not

add, so far, the plural to the singu-

lar!”

“I know that–I’m no mental

cripple– The future form and parti-

ciple Are what I crave,” the beast

replied. The scholar paused–again

he tried:

…  …  …  …

2/3

Pero el profesor

confiesa que nada sabe con

certeza: “Hay muchos he-

chos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

The teacher, though, admitted then that this was not within

his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be pluri-

zed.”

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just

too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong! Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no

future.”

El brujo se volvió

muy triste: “Mi cara mitad,

¿no la viste?” Ya que no era sa-

bio con gratitud se de-

spidió.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

The banshee, rising

clammily, wailed: “What about my

family?” Then, being not a learned creature, said humbly “Thanks” and left the teacher.

The Werewolf knew better– his sons still slept At home, and homewards

now he crept, Happy, humble, without

apology For such folly of philology.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .