1/4

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

El Hechicero La lupfantomo The Banshee (An Approach)

Le loup-garou

Varulven

tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Max Knight tradukita de R. Platteau

tradukita de Sven Collberg

Un hechicero, con espo-

sa vino un día a la fosa de su maestro, y al pro-

fesor pidió: “¿Me cuentas?

¡Por favor!”

Jen lupfantom’ de fami-

li’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

One night, a banshee slunk

away from mate and child, and in

the gloom went to a village teacher’s

tomb, requesting him: “Inflect me,

pray.”

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ”

En varulv lopp från fru

m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och

konjugera.

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hab-

lar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructa-

bul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

The village teacher climbed up

straight upon his grave stone with its

plate and to the apparition said who meekly knelt before the

dead:

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ” mig!” Byskolläraren stod

upp på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt

på pass med tåligt korslagd tass på

tass.

…  …  …  …  …

2/4

“El hechiuno” le expli-

ca, “el hechidos” después

indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

De “lupfantomo”, simp-

la rekta, tra “lupfintomo”, plej

perfekta, plu “lupfontomo”, iom

rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“The banSHEE, in the sub-

ject’s place; the banHERS, the possessive

case. The banHER, next, is what

they call objective case–and that is all.”

“ - On peut à ton sujet puisque nous y

sommes Se demander encor bien des choses en

somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

“Jag var-ulv 1:a pers. i

sing., du, han, hon, den, det var-

ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingen-

ting.”

El hechicero, conmovi-

do por lo que capta su

oído, al maestro ruega, en-

cantado, que le adjunte un que-

brado.

Ĉi participoj plaĉis mul-

te al la fantomo, kaj rezul-

te ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pasi-

vo.”

The banshee marveled at the

cases and writhed with pleasure,

making faces, but said: “You did not add, so

far, the plural to the singular!”

Loup-garcomment ? et puis

Bien évidemment loup-garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au

loup bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les

réponses.

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing.

och plur. “Fast”, bad han, “kan det

inte ges ens en enda pers. i tempus pre-

sens?”

Pero el profesor confie-

sa que nada sabe con cer-

teza: “Hay muchos hechos.

Hechiceros únicamente hay ente-

ros.”

La viro ĉagreniĝis ta-

men: “Jam fermis mi per fin’

kaj amen, ĉar netransiraj bestoj

feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

The teacher, though, admitted

then that this was not within his

ken. “While bans are frequent”, he

advised, “A she cannot be plurized.”

“ - Point de réponses, dit le puits de

savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en lar-

mes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce

moitié Bekänna måste vår magi-

ster, att därvidlag fanns vissa

brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

…  …  …  …  …

3/4

El brujo se volvió muy

triste: “Mi cara mitad, ¿no la

viste?” Ya que no era sabio con gratitud se despi-

dió.

Sed lupfantomo pri

transiro ja spertas pli ol eĉ vam-

piro. La lup’ revenis larmo-

kula al sia famili’ ulula.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my fami-

ly?” Then, being not a learned

creature, said humbly “Thanks” and left

the teacher.

Ne pourrons plus me faire me sentir

tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui

m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis repartit.

Varulven satt med tårad

lins. Han visste att han fanns

och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

…  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .