1/4

Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

El Hechi- cero La lupfan- tomo The Bans- hee  (An Approach) Le loup-garou Varulven

tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Max Knight tradukita de R. Platteau tradukita de Sven Collberg

Un hechicero,

con esposa vino un día a

la fosa de su maestro,

y al profesor

pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

Jen lupfantom’ de famili’

meznokte iam

kuris for al tombo de la

profesor’. kaj petis pri

konjugaci’.

One night, a bans-

hee slunk away from mate and

child, and in the gloom

went to a village teacher’s tomb,

requesting him: “Inflect me, pray.”

Un loup-garou, une cer-

taine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

En varulv lopp från fru m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och konjugera.

El profesor sin

vacilar subió y co-

menzó a hablar.

Desde allá de

su letrero se dirigió al

hechicero:

Do diktis tiu

dokta ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ sen-

mova kiel splinto

atentis vortojn de l’ mortinto.

The village teacher climbed up straight

upon his grave stone with its plate

and to the appari-

tion said who meekly knelt

before the dead:

Un loup-garou, une cer-

taine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ” mig!” Byskolläraren stod upp på blecknamnsskyltens mässingknopp med svar till den, som satt på pass med tåligt korslagd tass på tass.

…  …  …  …  …

2/4

“El hechiuno”

le explica, “el hechidos”

después indica,

“el hechitres”

dice al fin, “con eso

basta ¡chiquitín!”

De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“The banSHEE, in the subject’s place;

the banHERS, the possessive case.

The banHER, next, is what they call objective case– and that is all.”

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes

Se demander encor bien des choses en somme.

Loup-garoù ? mais

avant Il faut se dire : loup-

garquand ?

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det varulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

El hechicero,

conmovido por lo que

capta su oído,

al maestro ruega, encantado,

que le adjunte un quebrado.

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIVo

pri participoj en pasivo.”

The banshee marveled at the cases

and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singular!”

Loup-garcomment ? et

puis Bien évidemment loup-

garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan det inte ges ens en enda pers. i tempus presens?”

Pero el profesor confiesa

que nada sabe con certeza:

“Hay muchos hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

The teacher, though, admitted then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be plurized.”

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en larmes.

“ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

…  …  …  …  …

3/4

El brujo se volvió muy triste:

“Mi cara mitad, ¿no la viste?”

Ya que no era

sabio con grati-

tud se despidió.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature,

said humbly “Thanks” and left the teacher.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier.

Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis re-

partit.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

…  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .