1/4

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

El Hechicero La lupfantomo The Banshee (An Approach)

Der Werwolf

Le loup-garou

tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Max Knight

tradukita de R. Platteau

Un hechicero, con espo-

sa vino un día a la fosa de su maestro, y al pro-

fesor pidió: “¿Me cuentas?

¡Por favor!”

Jen lupfantom’ de fami-

li’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

One night, a banshee slunk

away from mate and child, and in

the gloom went to a village teacher’s

tomb, requesting him: “Inflect me,

pray.”

Ein Werwolf eines Nachts

entwich von Weib und Kind und sich

begab an eines Dorfschullehrers

Grab und bat ihn: �Bitte, beuge

mich!“ Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ”

El profesor sin vacilar subió y comenzó a ha-

blar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructa-

bul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

The village teacher climbed

up straight upon his grave stone with its

plate and to the apparition said who meekly knelt before the

dead:

Der Dorfschulmeister stieg

hinauf auf seines Blechschilds Mes-

singknauf und sprach zum Wolf, der

seine Pfoten geduldig kreuzte vor dem

Toten:

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ”

…  …  …  …  …

2/4

“El hechiuno” le expli-

ca, “el hechidos” después

indica, “el hechitres” dice al

fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

De “lupfantomo”, simp-

la rekta, tra “lupfintomo”, plej

perfekta, plu “lupfontomo”, iom

rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“The banSHEE, in the sub-

ject’s place; the banHERS, the possessive

case. The banHER, next, is what

they call objective case–and that is all.”

�Der Werwolf“ – sprach der

gute Mann, �des Werwolfs, Genitiv so-

dann, dem Werwolf, Dativ, wie

man’s nennt, den Werwolf, - damit hat’s

ein End!“ “ - On peut à ton sujet puisque nous y

sommes Se demander encor bien des choses en

somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

El hechicero, conmovi-

do por lo que capta su

oído, al maestro ruega, en-

cantado, que le adjunte un que-

brado.

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj rezul-

te ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pasi-

vo.”

The banshee marveled at the

cases and writhed with pleasure,

making faces, but said: “You did not add, so

far, the plural to the singular!”

Dem Werwolf schmeichelten

die Fälle er rollte seine Augenbälle. �Indessen“, bat er, �füge

doch zur Einzahl auch die Mehr-

zahl noch!“ Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au

loup bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les

réponses.

Pero el profesor confie-

sa que nada sabe con cer-

teza: “Hay muchos hechos.

Hechiceros únicamente hay ente-

ros.”

La viro ĉagreniĝis ta-

men: “Jam fermis mi per fin’

kaj amen, ĉar netransiraj bestoj

feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

The teacher, though, admit-

ted then that this was not within his

ken. “While bans are frequent”, he

advised, “A she cannot be plurized.”

Der Dorfschullehrer aber

musste gestehn, dass er von ihr

nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer

Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Si-

nular.

“ - Point de réponses, dit le puits de

savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en lar-

mes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce

moitié

…  …  …  …  …

3/4

El brujo se volvió muy

triste: “Mi cara mitad, ¿no la

viste?” Ya que no era sabio con gratitud se despi-

dió.

Sed lupfantomo pri

transiro ja spertas pli ol eĉ vam-

piro. La lup’ revenis larmo-

kula al sia famili’ ulula.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my fami-

ly?” Then, being not a learned

creature, said humbly “Thanks” and left

the teacher.

Der Wolf erhob sich

tränenblind – er hatte ja doch Weib und

Kind! Doch da er keine Gelehrter

eben, so schied er dankend und er-

geben.

Ne pourrons plus me faire me sentir

tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui

m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis repartit.

…  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu  ĉi  francigo  troviĝas  en

http: // bertilow. com/ literaturo/

lupfantomo. html .