1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

El Hechicero  La lupfantomo Le loup-garou

tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Bertilo Wennergren

tradukita de R. Platteau

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al pro-

fesor pidió: “¿Me cuentas?

¡Por favor!”

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle

! ”

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hab-

lar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’ mort-

into.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle

! ”

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después in-

dica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

De “lupfantomo”, simpla

rekta, tra “lupfintomo”, plej per-

fekta, plu “lupfontomo”, iom ra-

ra, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous y

sommes Se demander encor bien des choses en

somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encan-

tado, que le adjunte un quebra-

do.

Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-

o pri participoj en pasivo.”

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au loup

bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les

réponses.

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certe-

za: “Hay muchos hechos. He-

chiceros únicamente hay enteros.”

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’

kaj amen, ĉar netransiraj bestoj fe-

blas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce moi-

tié

…  …  …

2/2

El brujo se volvió muy

triste: “Mi cara mitad, ¿no la vi-

ste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

Sed lupfantomo pri tran-

siro ja spertas pli ol eĉ vampi-

ro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout

entier. Rester un loup-garou est un sort qui

m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis repartit.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=825&version-id=1656,1653,1655