1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

El Hechice- ro La lupfan- tomo Le loup-garou  The Werewolf

tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de R. Platteau tradukita de Alexander Gross

Un hechicero,

con esposa vino un día a la

fosa de su maestro, y

al profesor pidió: “¿Me cuen-

tas? ¡Por favor!”

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se

rendit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

A Werewolf, troubled by

his name, Left wife and brood one night and came To a hidden graveyard to

enlist The aid of a long-dead

philologist.

El profesor sin

vacilar subió y comenzó

a hablar. Desde allá de su

letrero se dirigió al he-

chicero:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se

rendit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just conjugate me.” The seer arose a bit un-

steady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

“El hechiuno” le

explica, “el hechidos” de-

spués indica, “el hechitres” dice

al fin, “con eso basta

¡chiquitín!”

De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes Se demander encor bien des choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-

garquand ?

“Well, ‘Werewolf’ is your

plural past, While ‘Waswolf’ is singu-

larly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

El hechicero,

conmovido por lo que capta

su oído, al maestro ruega,

encantado, que le adjunte un

quebrado.

Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-

garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

“I know that–I’m no men-

tal cripple– The future form and par-

ticiple Are what I crave,” the be-

ast replied. The scholar paused–again

he tried:

…  …  …  …

2/2

Pero el profesor

confiesa que nada sabe

con certeza: “Hay muchos

hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

“ - Point de réponses, dit le

puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut

te voir ! ” A ces mots l’animal éclata

tout en larmes. “ - Oh!, même les baisers de

ma douce moitié “A ‘Will-be-wolf?’ It’s just

too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Hasbeen-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no

future.”

El brujo se volvió

muy triste: “Mi cara mitad,

¿no la viste?” Ya que no era sa-

bio con gratitud se

despidió.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulu-

la.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bi-

en poli Il remercia et puis repartit.

The Werewolf knew better–his sons still slept

At home, and homewards now he crept, Happy, humble, without

apology For such folly of philology.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .