1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

El Hechice- ro La lupfanto- mo Der Werwolf Le loup-garou

tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Bertilo Wennergren

tradukita de R. Platteau

Un hechicero, con

esposa vino un día a la fo-

sa de su maestro, y al

profesor pidió: “¿Me cuen-

tas? ¡Por favor!”

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam ku-

ris for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

Ein Werwolf eines

Nachts entwich von Weib und Kind

und sich begab an eines Dorfschulleh-

rers Grab und bat ihn: �Bitte,

beuge mich!“ Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a

hablar. Desde allá de su

letrero se dirigió al hechi-

cero:

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de

l’ mortinto.

Der Dorfschulmeister

stieg hinauf auf seines Blech-

schilds Messingknauf

und sprach zum Wolf,

der seine Pfoten geduldig kreuzte vor

dem Toten:

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

“El hechiuno” le

explica, “el hechidos” de-

spués indica, “el hechitres” dice

al fin, “con eso basta

¡chiquitín!”

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfontomo”,

iom rara, ĝis “lupfuntomo”,

ho, koŝmara.

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Geni-

tiv sodann, dem Werwolf, Dativ,

wie man’s nennt, den Werwolf, - damit

hat’s ein End!“ “ - On peut à ton sujet puisque

nous y sommes Se demander encor bien des

choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand

?

El hechicero, con-

movido por lo que capta

su oído, al maestro ruega,

encantado, que le adjunte un

quebrado.

Ĉi participoj

plaĉis multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu

el PIV-o pri participoj en

pasivo.”

Dem Werwolf schmei-

chelten die Fälle er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er,

�füge doch zur Einzahl auch die

Mehrzahl noch!“ Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui

? ” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

…  …  …  …

2/2

Pero el profesor

confiesa que nada sabe con

certeza: “Hay muchos he-

chos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

Der Dorfschullehrer aber musste gestehn, dass er von ihr nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

“ - Point de réponses, dit le

puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te

voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout

en larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma

douce moitié

El brujo se volvió

muy triste: “Mi cara mitad,

¿no la viste?” Ya que no era sa-

bio con gratitud se de-

spidió.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Der Wolf erhob sich tränenblind – er hatte ja doch Weib und Kind! Doch da er keine Gelehrter eben, so schied er dankend und ergeben.

Ne pourrons plus me faire me

sentir tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bien

poli Il remercia et puis repartit.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  re-

tejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .