1/4

Christian Morgenstern, Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Le loup-garou La lupfan- tomo The Bans- hee (An Approach) Varulven The Were- wolf

tradukita de R. Platteau tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Max Knight tradukita de Sven Collberg tradukita de Alexander Gross

Un loup-garou, une

certaine nuit, Laissa sa moitié et

puis se rendit Auprès de la tom-

be d’un maître d’école

Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

Jen lupfantom’ de famili’

meznokte iam kuris for

al tombo de la profesor’.

kaj petis pri konjugaci’.

One night, a banshee slunk away

from mate and child, and in the gloom

went to a village teacher’s tomb,

requesting him: “Inflect me, pray.”

En varulv lopp från fru m.m.

en vacker afton

samt begav sig till en by-

magisters grav

och bad: “Var snäll och konjugera.

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and came

To a hidden graveyard to enlist The aid of a longdead philologist.

Un loup-garou, une

certaine nuit, Laissa sa moitié et

puis se rendit Auprès de la tom-

be d’un maître d’école

Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

Do diktis tiu

dokta ul’ starante sur

la kructabul’

dum lup’ senmova kiel splinto

atentis vortojn de l’ mortinto.

The village teacher climbed up straight

upon his grave stone with its plate

and to the appa-

rition said who meekly

knelt before the dead: mig!” Bys-

kolläraren stod upp

på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just conjugate me.”

The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

…  …  …  …  …

2/4

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes

Se demander encor bien des choses en somme.

Loup-garoù ? mais

avant Il faut se dire : loup-

garquand ?

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“The banSHEE, in the subject’s place; the banHERS, the possessive case. The banHER, next, is what they call objective case– and that is all.”

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense,

And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

Loup-garcomment ?

et puis Bien évidemment

loup-garqui ? ” Toutes ces questi-

ons semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo, kaj rezulte

ĝi petis: “Legu plu el PIV-o

pri participoj en pasivo.”

The banshee marveled at the cases and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singular!”

Varulven myste glad åt hur pers. hade följts av sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan det inte ges ens en enda pers. i tempus presens?”

“I know that–I’m no mental cripple– The future form and participle Are what I crave,” the beast replied.

The scholar paused–again he tried:

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir,

Etre imaginaire, nul

ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal

éclata tout en larmes.

“ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié La viro

ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

The teacher, though, admitted then

that this was not within his ken.

“While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be plurized.”

Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no future.”

…  …  …  …  …

3/4

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier.

Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ”

Mais comme le loup

était bien poli Il remercia et puis re-

partit.

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol eĉ vampiro.

La lup’ revenis larmokula

al sia famili’ ulula.

The banshee, rising clammily,

wailed: “What about my family?”

Then, being not a learned creature,

said humbly “Thanks” and left the teacher.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

The Werewolf knew better–his sons still slept At home, and homewards now he crept,

Happy, humble, without apology For such folly of philology.

…  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu  ĉi  angli-

go troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .