1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Le loup-garou  La lupfanto- mo El Hechicero Varulven

tradukita de R. Platteau tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Sven Collberg

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam ku-

ris for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

Un hechicero, con

esposa vino un día a la fo-

sa de su maestro, y al

profesor pidió: “¿Me cuen-

tas? ¡Por favor!”

En varulv lopp från

fru m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagi-

sters grav och bad: “Var snäll

och konjugera.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de

l’ mortinto.

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a

hablar. Desde allá de su le-

trero se dirigió al hechi-

cero: mig!” Byskolläraren

stod upp på bleckna-

mnsskyltens

mässingknopp med svar till den,

som satt på pass med tåligt korslagd

tass på tass.

“ - On peut à ton sujet puisque

nous y sommes Se demander encor bien des

choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand

?

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfontomo”,

iom rara, ĝis “lupfuntomo”,

ho, koŝmara.

“El hechiuno” le

explica, “el hechidos” de-

spués indica, “el hechitres” dice

al fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

“Jag var-ulv 1:a pers.

i sing., du, han, hon, den,

det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren.

På de voro-ulv kom in-

genting.”

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui ?

” Toutes ces questions sem-

blèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu

el PIV-o pri participoj en

pasivo.”

El hechicero, con-

movido por lo que capta su

oído, al maestro ruega,

encantado, que le adjunte un

quebrado.

Varulven myste glad

åt hur pers. hade följts av

sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan

det inte ges ens en enda pers. i tem-

pus presens?”

…  …  …  …

2/2

“ - Point de réponses, dit le

puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te

voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout

en larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma

douce moitié La viro ĉagreniĝis

tamen: “Jam fermis mi per

fin’ kaj amen, ĉar netransiraj be-

stoj feblas kaj la pasiv’ ne-

niam eblas.”

Pero el profesor

confiesa que nada sabe con

certeza: “Hay muchos he-

chos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imper-

fecto var contradictio in

adjecto.

Ne pourrons plus me faire me

sentir tout entier. Rester un loup-garou est un

sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bien

poli Il remercia et puis repartit.

Sed lupfantomo pri

transiro ja spertas pli ol eĉ

vampiro. La lup’ revenis lar-

mokula al sia famili’ ulula.

El brujo se volvió

muy triste: “Mi cara mitad,

¿no la viste?” Ya que no era sa-

bio con gratitud se de-

spidió.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste exi-

stera.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

http://www.poezio.net/version?poem-id=825&version-id=1655,1653,1656,1654