1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgen- stern, Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Le loup-garou La lupfan- tomo El Hechi- cero Varulven The Werewolf

tradukita de R. Platteau tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Sven Collberg tradukita de Alexander Gross

Un loup-garou, une

certaine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe

d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis

tout, c’est ton rôle ! ”

Jen lupfantom’ de famili’

meznokte iam

kuris for al tombo de la

profesor’. kaj petis pri

konjugaci’.

Un hechicero, con esposa

vino un día a

la fosa de su mae-

stro, y al profesor

pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

En varulv lopp från fru m.m.

en vacker afton

samt begav sig till en byma-

gisters grav och bad: “Var

snäll och konjugera.

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and came

To a hidden graveyard to enlist The aid of a longdead philologist.

Un loup-garou, une

certaine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe

d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis

tout, c’est ton rôle ! ”

Do diktis tiu

dokta ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ sen-

mova kiel splinto

atentis vortojn de l’ mortinto.

El profesor

sin vacilar subió y co-

menzó a hablar.

Desde allá de

su letrero se dirigió al

hechicero: mig!” Bys-

kolläraren stod upp

på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just conjugate me.”

The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

…  …  …  …  …

2/3

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes

Se demander encor bien des choses en somme.

Loup-garoù ? mais

avant Il faut se dire : loup-

garquand ?

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“El hechiuno”

le explica, “el hechidos”

después indica,

“el hechitres”

dice al fin, “con eso

basta ¡chiquitín!”

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense,

And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

Loup-garcomment ? et

puis Bien évidemment loup-

garqui ? ” Toutes ces questions

semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo,

kaj rezulte ĝi petis: “Le-

gu plu el PIV-o

pri participoj en pasivo.”

El hechicero, conmovido

por lo que capta su oído,

al maestro ruega, encantado,

que le adjunte un quebrado.

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan det inte ges ens en enda pers. i tempus presens?”

“I know that–I’m no mental cripple– The future form and participle Are what I crave,” the beast replied. The scholar paused– again he tried:

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir,

Etre imaginaire, nul ne

peut te voir ! ” A ces mots l’animal

éclata tout en larmes.

“ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié La viro

ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

Pero el profesor confiesa

que nada sabe con certeza:

“Hay muchos hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long:

‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong! Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no future.”

…  …  …  …  …

3/3

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier.

Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ”

Mais comme le loup

était bien poli Il remercia et puis re-

partit.

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol eĉ vampiro.

La lup’ revenis larmokula

al sia famili’ ulula.

El brujo se volvió muy triste:

“Mi cara mitad, ¿no la viste?”

Ya que no era

sabio con grati-

tud se despidió.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

The Werewolf knew better–his sons still slept At home, and homewards now he crept,

Happy, humble, without apology For such folly of phi-

lology.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu  ĉi  angli-
go  troviĝas  en

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .