1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

Le loup-garou  La lupfan- tomo Der Werwolf The Werewolf

tradukita de R. Platteau tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Alexander Gross

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se

rendit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

Jen lupfantom’

de famili’ meznokte iam

kuris for al tombo de la

profesor’. kaj petis pri kon-

jugaci’.

Ein Werwolf eines

Nachts entwich von Weib und Kind

und sich begab an eines Dorfschul-

lehrers Grab und bat ihn: �Bitte,

beuge mich!“ A Werewolf, troubled by

his name, Left wife and brood one night and came To a hidden graveyard to

enlist The aid of a long-dead

philologist.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se

rendit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

Do diktis tiu

dokta ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmo-

va kiel splinto atentis vor-

tojn de l’ mortinto.

Der Dorfschulmeister stieg hinauf

auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten

geduldig kreuzte vor dem Toten:

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just conjugate me.” The seer arose a bit un-

steady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

“ - On peut à ton sujet puis-

que nous y sommes Se demander encor bien des

choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-

garquand ?

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfonto-

mo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Ge-

nitiv sodann, dem Werwolf, Da-

tiv, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ “Well, ‘Werewolf’ is your

plural past, While ‘Waswolf’ is singu-

larly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

…  …  …  …

2/3

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-

garqui ? ” Toutes ces questions sem-

blèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Ĉi participoj

plaĉis multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu

plu el PIV-o pri participoj en

pasivo.”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er,

�füge doch zur Einzahl auch die

Mehrzahl noch!“ “I know that–I’m no mental cripple– The future form and par-

ticiple Are what I crave,” the beast replied. The scholar paused– again he tried:

“ - Point de réponses, dit le

puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut

te voir ! ” A ces mots l’animal éclata

tout en larmes. “ - Oh!, même les baisers de

ma douce moitié La viro

ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj

bestoj feblas kaj la pasiv’ ne-

niam eblas.”

Der Dorfschullehrer

aber musste gestehn, dass er von

ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in

großer Schar, doch �Wer“ gab’s

nur im Sinular.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Hasbeen-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have

no future.”

Ne pourrons plus me faire

me sentir tout entier. Rester un loup-garou est un

sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bi-

en poli Il remercia et puis repartit.

Sed lupfantomo

pri transiro ja spertas pli ol

eĉ vampiro. La lup’ revenis

larmokula al sia famili’ ulu-

la.

Der Wolf erhob sich

tränenblind – er hatte ja doch

Weib und Kind! Doch da er keine

Gelehrter eben, so schied er dan-

kend und ergeben.

The Werewolf knew better–his sons still slept

At home, and homewards now he crept, Happy, humble, without

apology For such folly of philolo-

gy.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .