1/4

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern,

Le loup-garou La lupfan- tomo Der Wer- wolf El Hechi- cero The Bans- hee  (An Approach)

tradukita de R. Platteau tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Max Knight

Un loup-garou, une cer-

taine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe

d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis

tout, c’est ton rôle ! ”

Jen lupfantom’ de famili’

meznokte iam

kuris for al tombo de la

profesor’. kaj petis pri

konjugaci’.

Ein Werwolf eines Nachts entwich

von Weib und Kind und sich begab

an eines Dorfschullehrers Grab

und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the gloom went to a village teacher’s tomb,

requesting him: “Inflect me, pray.”

Un loup-garou, une cer-

taine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe

d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis

tout, c’est ton rôle ! ”

Do diktis tiu

dokta ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ sen-

mova kiel splinto

atentis vortojn de l’ mortinto.

Der Dorfschulmeister stieg hinauf

auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten

geduldig kreuzte vor dem Toten:

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

The village teacher climbed up straight upon his grave stone with its plate

and to the apparition said who meekly knelt before the dead:

…  …  …  …  …

2/4

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes

Se demander encor bien des choses en somme.

Loup-garoù ? mais

avant Il faut se dire : loup-

garquand ?

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv sodann,

dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ “El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

“The banSHEE, in the subject’s place;

the banHERS, the possessive case.

The banHER, next, is what they call objective case– and that is all.”

Loup-garcomment ? et

puis Bien évidemment loup-

garqui ? ” Toutes ces questions

semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo,

kaj rezulte ĝi petis: “Legu

plu el PIVo

pri participoj en pasivo.”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine

Augenbälle. �Indessen“, bat

er, �füge doch zur Einzahl auch

die Mehrzahl noch!“ El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encantado, que le adjunte un quebrado.

The banshee marveled at the cases

and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singular!”

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir,

Etre imaginaire, nul ne

peut te voir ! ” A ces mots l’animal

éclata tout en larmes.

“ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié La viro

ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

Der Dorfschullehrer aber musste

gestehn, dass er von ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in großer Schar,

doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

The teacher, though, admitted then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be plurized.”

…  …  …  …  …

3/4

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier.

Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ”

Mais comme le loup

était bien poli Il remercia et puis re-

partit.

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol eĉ vampiro.

La lup’ revenis

larmokula al sia famili’

ulula.

Der Wolf erhob sich tränenblind –

er hatte ja doch Weib und Kind!

Doch da er keine Gelehrter eben,

so schied er dankend und ergeben.

El brujo se volvió muy triste:

“Mi cara mitad, ¿no la viste?”

Ya que no era

sabio con grati-

tud se despidió.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature,

said humbly “Thanks” and left the teacher.

…  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .