1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

Varulven  El Hechicero Der Werwolf La lupfanto- mo Le loup-garou  The Werewolf

tradukita de Sven Collberg tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de R. Platteau tradukita de Alexander Gross

En varulv lopp från

fru m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagi-

sters grav och bad: “Var snäll

och konjugera.

Un hechicero, con

esposa vino un día a la fo-

sa de su maestro, y al

profesor pidió: “¿Me cuen-

tas? ¡Por fa-

vor!”

Ein Werwolf eines Nachts entwich von Weib und Kind und sich begab an eines Dorfschulleh-

rers Grab und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam ku-

ris for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

A Werewolf, troubled by his

name, Left wife and brood one night and came

To a hidden graveyard to

enlist The aid of a long-dead phi-

lologist.

mig!” Byskolläraren

stod upp på bleckna-

mnsskyltens mässingknopp

med svar till den,

som satt på pass med tåligt korslagd

tass på tass.

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a

hablar. Desde allá de su le-

trero se dirigió al hechi-

cero:

Der Dorfschulmeister stieg hinauf auf seines Blechschilds Messingknauf und sprach zum Wolf, der seine Pfoten geduldig kreuzte vor dem Toten:

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just con-

jugate me.” The seer arose a bit unstea-

dy Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

…  …  …  …  …  …

2/3

“Jag var-ulv 1:a pers.

i sing., du, han, hon, den,

det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren.

På de voro-ulv kom in-

genting.”

“El hechiuno” le

explica, “el hechidos” de-

spués indica, “el hechitres” dice

al fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv

sodann, dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt, den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque

nous y sommes Se demander encor bien des

choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand

?

“Well, ‘Werewolf’ is your

plural past, While ‘Waswolf’ is singular-

ly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the

present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

Varulven myste glad

åt hur pers. hade följts av

sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan

det inte ges ens en enda pers. i tem-

pus presens?”

El hechicero, con-

movido por lo que capta su

oído, al maestro ruega,

encantado, que le adjunte un

quebrado.

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er,

�füge doch zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“ Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj rezulte

ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui ?

” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

“I know that–I’m no mental

cripple– The future form and parti-

ciple Are what I crave,” the beast

replied. The scholar paused–again

he tried:

Bekänna måste vår

magister, att därvidlag fanns

vissa brister. En varulv sine imper-

fecto var contradictio in

adjecto.

Pero el profesor

confiesa que nada sabe con

certeza: “Hay muchos he-

chos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

Der Dorfschullehrer aber musste gestehn, dass er von ihr nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

“ - Point de réponses, dit le

puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te

voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout

en larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma

douce moitié “A ‘Will-be-wolf?’ It’s just

too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong! Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no

future.”

…  …  …  …  …  …

3/3

Varulven satt med

tårad lins. Han visste att han

fanns och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste exi-

stera.

El brujo se volvió

muy triste: “Mi cara mitad,

¿no la viste?” Ya que no era sa-

bio con gratitud se de-

spidió.

Der Wolf erhob sich tränenblind – er hatte ja doch Weib und Kind! Doch da er keine Gelehrter eben, so schied er dankend und ergeben.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me

sentir tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bien

poli Il remercia et puis repartit.

The Werewolf knew better– his sons still slept At home, and homewards

now he crept, Happy, humble, without

apology For such folly of philology.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .