1/4

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgen- stern,

Varulven Le loup-garou La lupfan- tomo The Bans- hee  (An Approach) El Hechi- cero

tradukita de Sven Collberg tradukita de R. Platteau tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Max Knight tradukita de Hans Eiseneck

En varulv lopp från fru m.m.

en vacker afton

samt begav sig till en byma-

gisters grav och bad: “Var

snäll och konjugera.

Un loup-garou, une cer-

taine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the gloom went to a village teacher’s tomb,

requesting him: “Inflect me, pray.”

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

mig!” Byskolläraren stod upp

på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

Un loup-garou, une cer-

taine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

The village teacher climbed up straight upon his grave stone with its plate

and to the apparition said who meekly knelt before the dead:

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

…  …  …  …  …

2/4

“Jag var-ulv 1:a

pers. i sing., du, han, hon,

den, det varulv. Så

vi voro-ulv, I

voren. På de voro-ulv kom

ingenting.”

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes

Se demander encor bien des choses en somme.

Loup-garoù ? mais

avant Il faut se dire : loup-

garquand ?

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“The banSHEE, in the subject’s place;

the banHERS, the possessive case.

The banHER, next, is what they call objective case– and that is all.”

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

Varulven myste

gladåt hur pers. hade följts

av sing. och plur.

“Fast”, bad han, “kan det inte ges ens

en enda pers. i tempus presens?”

Loup-garcomment ? et

puis Bien évidemment loup-

garqui ? ” Toutes ces questions

semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo,

kaj rezulte ĝi petis: “Legu

plu el PIVo

pri participoj en pasivo.”

The banshee marveled at the cases

and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singular!”

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encantado, que le adjunte un quebrado.

Bekänna måste vår magister,

att därvidlag fanns vissa brister.

En varulv sine

imperfecto var contradictio

in adjecto.

“ - Point de réponses,

dit le puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne

peut te voir ! ” A ces mots l’animal

éclata tout en larmes.

“ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié La viro

ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

The teacher, though, admitted then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be plurized.”

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

…  …  …  …  …

3/4

Varulven satt med tårad lins.

Han visste att han fanns och finns.

Därtill kom också fru m.m.

som även måste existera.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier.

Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ”

Mais comme le loup

était bien poli Il remercia et puis re-

partit.

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol eĉ vampiro.

La lup’ revenis

larmokula al sia famili’

ulula.

The banshee, ri-

sing clammily, wailed: “What

about my family?”

Then, being not a learned creature,

said humbly “Thanks” and left the teacher.

El brujo se volvió muy triste: “Mi cara mitad, ¿no la viste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

…  …  …  …  …

4/4

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .