1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Varulven  La lupfanto- mo The Werewolf  El Hechicero

übersetzt von Sven Collberg übersetzt von Bertilo Wennergren übersetzt von Alexander Gross übersetzt von Hans Eiseneck

En varulv lopp från

fru m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagisters

grav och bad: “Var snäll

och konjugera.

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam kuris

for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

A Werewolf, troubled by his

name, Left wife and brood one

night and came To a hidden graveyard to en-

list The aid of a long-dead philo-

logist.

Un hechicero, con

esposa vino un día a la fo-

sa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

mig!” Byskolläraren

stod upp på bleckna-

mnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som

satt på pass med tåligt korslagd

tass på tass.

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

“Oh sage, wake up, please

don’t berate me,” He howled sadly, “Just con-

jugate me.” The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once,

and then was ready.

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su le-

trero se dirigió al hechi-

cero:

“Jag var-ulv 1:a pers.

i sing., du, han, hon, den, det

var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren.

På de voro-ulv kom in-

genting.”

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfontomo”,

iom rara, ĝis “lupfuntomo”,

ho, koŝmara.

“Well, ‘Werewolf’ is your plu-

ral past, While ‘Waswolf’ is singularly

cast: There’s ‘Amwolf’ too, the

present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in

this same sense.”

“El hechiuno” le ex-

plica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice

al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

Varulven myste glad

åt hur pers. hade följts av

sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan

det inte ges ens en enda pers. i tempus

presens?”

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu

el PIV-o pri participoj en pa-

sivo.”

“I know that–I’m no mental

cripple– The future form and partici-

ple Are what I crave,” the beast

replied. The scholar paused–again he

tried:

El hechicero, conmovido por lo que capta su

oído, al maestro ruega, encantado, que le adjunte un quebrado.

…  …  …  …

2/2

Bekänna måste vår

magister, att därvidlag fanns

vissa brister. En varulv sine imper-

fecto var contradictio in ad-

jecto.

La viro ĉagreniĝis

tamen: “Jam fermis mi per

fin’ kaj amen, ĉar netransiraj be-

stoj feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just

too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-

wolf?’ Utterly wrong! Such words are wounds

beyond all suture– I’m sorry, but you have no fu-

ture.”

Pero el profesor

confiesa que nada sabe con

certeza: “Hay muchos

hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

Varulven satt med

tårad lins. Han visste att han

fanns och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste exi-

stera.

Sed lupfantomo pri

transiro ja spertas pli ol eĉ

vampiro. La lup’ revenis lar-

mokula al sia famili’ ulula.

The Werewolf knew better–

his sons still slept At home, and homewards

now he crept, Happy, humble, without apo-

logy For such folly of philology.

El brujo se volvió

muy triste: “Mi cara mitad,

¿no la viste?” Ya que no era sabio con gratitud se de-

spidió.

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Der Werwolf” von Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) ins Schwedische durch Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Der Werwolf” von Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) ins Esperanto durch Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Der Werwolf” von Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) ins Englische durch Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Übersetzung des deutschen Gedichtes “Der Werwolf” von Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) ins hispana durch Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

http://www.poezio.net/version?poem-id=825&version-id=1654,1653,1657,1656