1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

La lupfanto- mo El Hechice- ro The Banshee (An Approach)

Le loup-garou

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Max Knight

tradukita de R. Platteau

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam ku-

ris for al tombo de la

profesor’. kaj petis pri kon-

jugaci’.

Un hechicero, con

esposa vino un día a la

fosa de su maestro, y

al profesor pidió: “¿Me cuen-

tas? ¡Por favor!”

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the gloom went to a village teacher’s tomb, requesting him: “Inflect

me, pray.”

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

Do diktis tiu dok-

ta ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de

l’ mortinto.

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a

hablar. Desde allá de su

letrero se dirigió al hechi-

cero:

The village teacher climbed up straight upon his grave stone with its plate and to the apparition

said who meekly knelt before the dead:

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfontomo”,

iom rara, ĝis “lupfuntomo”,

ho, koŝmara.

“El hechiuno” le

explica, “el hechidos” de-

spués indica, “el hechitres” dice

al fin, “con eso basta

¡chiquitín!”

“The banSHEE, in the subject’s place; the banHERS, the possessive case. The banHER, next, is what they call objective case–and that

is all.”

“ - On peut à ton sujet puisque

nous y sommes Se demander encor bien des

choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand

?

Ĉi participoj

plaĉis multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu

el PIV-o pri participoj en

pasivo.”

El hechicero, con-

movido por lo que capta

su oído, al maestro ruega,

encantado, que le adjunte un

quebrado.

The banshee marveled at the cases and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singu-

lar!”

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui

? ” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

…  …  …  …

2/3

La viro ĉagreniĝis

tamen: “Jam fermis mi

per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj be-

stoj feblas kaj la pasiv’ ne-

niam eblas.”

Pero el profesor

confiesa que nada sabe con

certeza: “Hay muchos he-

chos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

The teacher, though, admitted then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be pluri-

zed.”

“ - Point de réponses, dit le

puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te

voir ! ” A ces mots l’animal éclata

tout en larmes. “ - Oh!, même les baisers de

ma douce moitié

Sed lupfantomo

pri transiro ja spertas pli ol eĉ

vampiro. La lup’ revenis lar-

mokula al sia famili’ ulula.

El brujo se volvió

muy triste: “Mi cara mitad,

¿no la viste?” Ya que no era sa-

bio con gratitud se

despidió.

The banshee, rising

clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature, said humbly “Thanks” and left the teacher.

Ne pourrons plus me faire me

sentir tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bien

poli Il remercia et puis repartit.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  re-

tejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .