1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

La lupfantomo El Hechicero Le loup-garou  Varulven  Der Werwolf

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Hans Eiseneck tradukita de R. Platteau

tradukita de Sven Collberg

Jen lupfantom’ de fami-

li’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un hechicero, con espo-

sa vino un día a la fosa de su maestro, y al pro-

fesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ”

En varulv lopp från fru

m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och

konjugera.

Ein Werwolf eines Nachts

entwich von Weib und Kind und sich

begab an eines Dorfschullehrers

Grab und bat ihn: �Bitte, beuge

mich!“

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructa-

bul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hab-

lar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ” mig!” Byskolläraren stod

upp på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt

på pass med tåligt korslagd tass på

tass.

Der Dorfschulmeister stieg

hinauf auf seines Blechschilds Mes-

singknauf und sprach zum Wolf, der

seine Pfoten geduldig kreuzte vor dem

Toten:

…  …  …  …  …

2/3

De “lupfantomo”, simpla

rekta, tra “lupfintomo”, plej

perfekta, plu “lupfontomo”, iom

rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después

indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

“ - On peut à ton sujet puisque nous y

sommes Se demander encor bien des choses en

somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

“Jag var-ulv 1:a pers. i

sing., du, han, hon, den, det var-

ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingen-

ting.”

�Der Werwolf“ – sprach der

gute Mann, �des Werwolfs, Genitiv so-

dann, dem Werwolf, Dativ, wie

man’s nennt, den Werwolf, - damit hat’s

ein End!“

Ĉi participoj plaĉis mul-

te al la fantomo, kaj rezul-

te ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pasi-

vo.”

El hechicero, conmovi-

do por lo que capta su

oído, al maestro ruega, en-

cantado, que le adjunte un que-

brado.

Loup-garcomment ? et puis

Bien évidemment loup-garqui ? ”

Toutes ces questions semblèrent au loup

bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les

réponses.

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing.

och plur. “Fast”, bad han, “kan det

inte ges ens en enda pers. i tempus pre-

sens?”

Dem Werwolf schmeichelten

die Fälle er rollte seine Augenbälle. �Indessen“, bat er, �füge doch zur Einzahl auch die Mehr-

zahl noch!“

La viro ĉagreniĝis ta-

men: “Jam fermis mi per fin’

kaj amen, ĉar netransiraj bestoj fe-

blas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

Pero el profesor confiesa que nada sabe con cer-

teza: “Hay muchos hechos.

Hechiceros únicamente hay ente-

ros.”

“ - Point de réponses, dit le puits de sa-

voir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en lar-

mes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce

moitié Bekänna måste vår magi-

ster, att därvidlag fanns vissa

brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

Der Dorfschullehrer aber

musste gestehn, dass er von ihr

nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer

Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Si-

nular.

…  …  …  …  …

3/3

Sed lupfantomo pri

transiro ja spertas pli ol eĉ vam-

piro. La lup’ revenis larmoku-

la al sia famili’ ulula.

El brujo se volvió muy

triste: “Mi cara mitad, ¿no la

viste?” Ya que no era sabio con gratitud se despi-

dió.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout

entier. Rester un loup-garou est un sort qui

m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis repartit.

Varulven satt med tårad

lins. Han visste att han fanns

och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

Der Wolf erhob sich

tränenblind – er hatte ja doch Weib und

Kind! Doch da er keine Gelehrter

eben, so schied er dankend und er-

geben.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)