1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

La lupfantomo El Hechicero Varulven  The Werewolf  Der Werwolf

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Sven Collberg

tradukita de Alexander Gross

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al pro-

fesor pidió: “¿Me cuentas?

¡Por favor!”

En varulv lopp från fru

m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och kon-

jugera.

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and

came To a hidden graveyard to enlist The aid of a long-dead philologist.

Ein Werwolf eines Nachts

entwich von Weib und Kind und sich

begab an eines Dorfschullehrers

Grab und bat ihn: �Bitte, beuge

mich!“

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hab-

lar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero: mig!” Byskolläraren stod

upp på blecknamnsskyltens

mässingknopp med svar till den, som satt

på pass med tåligt korslagd tass på

tass.

“Oh sage, wake up, please don’t be-

rate me,” He howled sadly, “Just conjugate

me.” The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and

then was ready.

Der Dorfschulmeister stieg

hinauf auf seines Blechschilds Mes-

singknauf und sprach zum Wolf, der sei-

ne Pfoten geduldig kreuzte vor dem To-

ten:

…  …  …  …  …

2/3

De “lupfantomo”, simpla

rekta, tra “lupfintomo”, plej

perfekta, plu “lupfontomo”, iom ra-

ra, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después in-

dica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-

ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present

tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same

sense.”

�Der Werwolf“ – sprach der

gute Mann, �des Werwolfs, Genitiv so-

dann, dem Werwolf, Dativ, wie

man’s nennt, den Werwolf, - damit hat’s

ein End!“

Ĉi participoj plaĉis mul-

te al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pasivo.”

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encan-

tado, que le adjunte un que-

brado.

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing. och

plur. “Fast”, bad han, “kan det in-

te ges ens en enda pers. i tempus pre-

sens?”

“I know that–I’m no mental cripple– The future form and participle Are what I crave,” the beast replied. The scholar paused–again he tried:

Dem Werwolf schmeichelten

die Fälle er rollte seine Augenbälle. �Indessen“, bat er, �füge doch zur Einzahl auch die Mehr-

zahl noch!“

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’

kaj amen, ĉar netransiraj bestoj fe-

blas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certe-

za: “Hay muchos hechos.

Hechiceros únicamente hay ente-

ros.”

Bekänna måste vår magi-

ster, att därvidlag fanns vissa

brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Ut-

terly wrong! Such words are wounds beyond all

suture– I’m sorry, but you have no future.”

Der Dorfschullehrer aber

musste gestehn, dass er von ihr nichts

wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer

Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Si-

nular.

…  …  …  …  …

3/3

Sed lupfantomo pri tran-

siro ja spertas pli ol eĉ vam-

piro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

El brujo se volvió muy

triste: “Mi cara mitad, ¿no la

viste?” Ya que no era sabio con gratitud se despidió.

Varulven satt med tårad

lins. Han visste att han fanns och

finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

The Werewolf knew better–his sons

still slept At home, and homewards now he

crept, Happy, humble, without apology For such folly of philology.

Der Wolf erhob sich

tränenblind – er hatte ja doch Weib und

Kind! Doch da er keine Gelehrter

eben, so schied er dankend und er-

geben.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)