1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

La lupfantomo El Hechicero Varulven

Der Werwolf

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Sven Collberg

Jen lupfantom’ de fa-

mili’ meznokte iam kuris

for al tombo de la profe-

sor’. kaj petis pri konjuga-

ci’.

Un hechicero, con

esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al

profesor pidió: “¿Me cuentas?

¡Por favor!”

En varulv lopp från fru

m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagisters

grav och bad: “Var snäll och

konjugera.

Ein Werwolf eines Nachts entwich von Weib und Kind und

sich begab an eines Dorfschullehrers

Grab und bat ihn: �Bitte, beu-

ge mich!“

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la kruc-

tabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a

hablar. Desde allá de su let-

rero se dirigió al hechice-

ro: mig!” Byskolläraren

stod upp på blecknamnsskyltens

mässingknopp med svar till den, som

satt på pass med tåligt korslagd tass

på tass.

Der Dorfschulmeister

stieg hinauf auf seines Blechschilds Messingknauf und sprach zum Wolf, der seine Pfoten geduldig kreuzte vor

dem Toten:

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej

perfekta, plu “lupfontomo”,

iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“El hechiuno” le ex-

plica, “el hechidos” de-

spués indica, “el hechitres” dice al

fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

“Jag var-ulv 1:a pers. i

sing., du, han, hon, den, det

var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingen-

ting.”

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann, �des Werwolfs, Genitiv

sodann, dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt, den Werwolf, - damit hat’s ein End!“

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj re-

zulte ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pa-

sivo.”

El hechicero, conmo-

vido por lo que capta su

oído, al maestro ruega, en-

cantado, que le adjunte un

quebrado.

Varulven myste gladåt

hur pers. hade följts av

sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan

det inte ges ens en enda pers. i tempus

presens?”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er, �füge

doch zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“

…  …  …  …

2/2

La viro ĉagreniĝis ta-

men: “Jam fermis mi per

fin’ kaj amen, ĉar netransiraj be-

stoj feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

Pero el profesor con-

fiesa que nada sabe con

certeza: “Hay muchos hechos.

Hechiceros únicamente hay en-

teros.”

Bekänna måste vår ma-

gister, att därvidlag fanns vis-

sa brister. En varulv sine imper-

fecto var contradictio in ad-

jecto.

Der Dorfschullehrer aber

musste gestehn, dass er von ihr nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer Schar, doch �Wer“ gab’s nur im

Sinular.

Sed lupfantomo pri

transiro ja spertas pli ol eĉ

vampiro. La lup’ revenis lar-

mokula al sia famili’ ulula.

El brujo se volvió

muy triste: “Mi cara mitad, ¿no

la viste?” Ya que no era sabio con gratitud se de-

spidió.

Varulven satt med

tårad lins. Han visste att han

fanns och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste existe-

ra.

Der Wolf erhob sich tränenblind – er hatte ja doch Weib

und Kind! Doch da er keine Gelehr-

ter eben, so schied er dankend und

ergeben.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)