1/5

Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern, Christian Morgen- stern, Christian Morgen- stern, Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern,

La lupfan- tomo Le  loup- garou El He- chicero Varulven Der Wer- wolf The Banshee (An Ap- proach)

tradukita de Bertilo Wenner- gren tradukita de R. Platteau tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Sven Collberg tradukita de Max Knight

Jen lupfantom’ de famili’

meznokte iam kuris for

al tombo de la profesor’.

kaj petis pri konjugaci’.

Un loup-garou, une

certaine nuit, Laissa sa moitié et

puis se rendit Auprès de la tom-

be d’un maître d’école

Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

Un hechicero, con esposa

vino un día

a la fosa de su mae-

stro, y al profesor

pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

En varulv lopp från fru m.m.

en vacker afton samt begav

sig till en bymagisters grav

och bad: “Var snäll och konjugera.

Ein Werwolf eines Nachts entwich

von Weib und Kind und sich begab

an eines Dorfschullehrers Grab

und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the gloom went to a village teacher’s tomb, requesting

him: “Inflect me, pray.”

…  …  …  …  …  …

2/5

Do diktis tiu dokta ul’

starante sur la kructabul’

dum lup’ senmova kiel splinto

atentis vortojn de l’ mortinto.

Un loup-garou, une

certaine nuit, Laissa sa moitié et

puis se rendit Auprès de la tom-

be d’un maître d’école

Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

El profesor sin vacilar

subió y comenzó a hablar.

Desde allá de su letrero

se dirigió al hechicero: mig!” Bys-

kolläraren stod upp

på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

Der Dorfschulmeister stieg hinauf

auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten

geduldig kreuzte vor dem Toten:

The village teacher climbed up straight upon his grave stone with its plate and to the apparition said who meekly knelt before the dead:

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes

Se demander encor bien des choses en somme.

Loup-garoù ? mais

avant Il faut se dire :

loup-garquand ?

“El hechiuno” le explica,

“el hechidos” después indica,

“el hechitres” dice al fin,

“con eso basta ¡chiquitín!”

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing.,

du, han, hon, den, det var-ulv. Så

vi voro-ulv, I

voren. På de voro-ulv

kom ingenting.”

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv sodann,

dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ “The banS-HEE, in the subject’s place; the banHERS, the possessive case. The banHER, next, is what they call objective case– and that is all.”

…  …  …  …  …  …

3/5

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo, kaj rezulte

ĝi petis: “Legu plu el PIV-o

pri participoj en pasivo.”

Loup-garcomment

? et puis Bien évidemment

loup-garqui ? ” Toutes ces questi-

ons semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

El hechicero, conmovido

por lo que capta su oído,

al maestro ruega, encantado,

que le adjunte un quebrado.

Varulven myste glad åt hur

pers. hade följts av sing. och plur.

“Fast”, bad han, “kan det inte ges ens

en enda pers. i tempus presens?”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine Augenbälle.

�Indessen“, bat er, �füge doch

zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“ The banshee marveled at the cases and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singular!”

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir,

Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ”

A ces mots l’animal éclata tout en larmes.

“ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié Pero el

profesor confiesa

que nada sabe con certeza:

“Hay muchos hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

Bekänna måste vår magister,

att därvidlag fanns vissa brister.

En varulv sine imperfecto

var contradictio in adjecto.

Der Dorfschullehrer aber musste

gestehn, dass er von ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in großer Schar,

doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

The teacher, though, admitted then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be plurized.”

…  …  …  …  …  …

4/5

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol eĉ vampiro.

La lup’ revenis larmokula

al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier.

Rester un loupgarou est un sort qui m’alarme. ”

Mais comme le loup était bien poli

Il remercia et puis repartit.

El brujo se volvió muy triste:

“Mi cara mitad, ¿no la viste?”

Ya que no era sabio

con gratitud se despidió.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

Der Wolf erhob sich tränenblind –

er hatte ja doch Weib und Kind! Doch da er keine Gelehrter eben, so schied er dankend und ergeben.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature, said humbly “Thanks” and left the teacher.

…  …  …  …  …  …

5/5

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .