1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

La lupfanto- mo Le loup-garou  El Hechice- ro Der Werwolf

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de R. Platteau tradukita de Hans Eiseneck

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam ku-

ris for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

Un hechicero, con

esposa vino un día a la fo-

sa de su maestro, y al

profesor pidió: “¿Me cuen-

tas? ¡Por favor!”

Ein Werwolf eines Nachts entwich von Weib und Kind und sich begab an eines Dorfschullehrers Grab

und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de

l’ mortinto.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un

maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a

hablar. Desde allá de su

letrero se dirigió al hechi-

cero:

Der Dorfschulmeister stieg hinauf auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten geduldig kreuzte vor dem Toten:

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfontomo”,

iom rara, ĝis “lupfuntomo”,

ho, koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque

nous y sommes Se demander encor bien des

choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand

?

“El hechiuno” le

explica, “el hechidos” de-

spués indica, “el hechitres” dice

al fin, “con eso basta

¡chiquitín!”

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv sodann, dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt, den Werwolf, - damit hat’s ein End!“

Ĉi participoj

plaĉis multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu

el PIV-o pri participoj en

pasivo.”

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui

? ” Toutes ces questions sem-

blèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

El hechicero, con-

movido por lo que capta

su oído, al maestro ruega,

encantado, que le adjunte un

quebrado.

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er, �füge doch zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“

…  …  …  …

2/2

La viro ĉagreniĝis

tamen: “Jam fermis mi per

fin’ kaj amen, ĉar netransiraj be-

stoj feblas kaj la pasiv’ ne-

niam eblas.”

“ - Point de réponses, dit le

puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te

voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout

en larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma

douce moitié Pero el profesor

confiesa que nada sabe con

certeza: “Hay muchos he-

chos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

Der Dorfschullehrer aber musste gestehn, dass er von ihr nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

Sed lupfantomo

pri transiro ja spertas pli ol eĉ

vampiro. La lup’ revenis lar-

mokula al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me

sentir tout entier. Rester un loup-garou est un

sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bien

poli Il remercia et puis repartit.

El brujo se volvió

muy triste: “Mi cara mitad,

¿no la viste?” Ya que no era sa-

bio con gratitud se de-

spidió.

Der Wolf erhob sich tränenblind – er hatte ja doch Weib und Kind! Doch da er keine Gelehrter eben, so schied er dankend und ergeben.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  re-

tejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)