1/3

Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

La lupfanto- mo Le loup-garou Varulven The Were- wolf Der Wer- wolf

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de R. Platteau tradukita de Sven Collberg tradukita de Alexander Gross

Jen lupfantom’ de famili’

meznokte iam kuris for

al tombo de la profesor’.

kaj petis pri konjugaci’.

Un loup-garou, une

certaine nuit, Laissa sa moitié et

puis se rendit Auprès de la tombe

d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis

tout, c’est ton rôle ! ”

En varulv lopp från fru m.m.

en vacker afton

samt begav sig till en by-

magisters grav

och bad: “Var snäll och konjugera.

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and came

To a hidden graveyard to enlist The aid of a longdead philologist.

Ein Werwolf eines Nachts entwich von Weib und Kind und sich begab an eines Dorfschullehrers Grab und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“

Do diktis tiu

dokta ul’ starante sur

la kructabul’

dum lup’ senmova kiel splinto

atentis vortojn de l’ mortinto.

Un loup-garou, une

certaine nuit, Laissa sa moitié et

puis se rendit Auprès de la tombe

d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis

tout, c’est ton rôle ! ” mig!” Bys-

kolläraren stod upp

på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass

med tåligt korslagd tass på tass.

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just conjugate me.”

The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

Der Dorfschulmeister stieg hinauf auf seines Blechschilds Messingknauf und sprach zum Wolf, der seine Pfoten geduldig kreuzte vor dem Toten:

…  …  …  …  …

2/3

De “lupfantomo”, simpla rekta,

tra “lupfintomo”, plej perfekta,

plu “lupfontomo”, iom rara,

ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes

Se demander encor bien des choses en somme.

Loup-garoù ? mais

avant Il faut se dire : loup-

garquand ?

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing.,

du, han, hon, den, det var-ulv. Så

vi voro-ulv, I

voren. På de voro-ulv

kom ingenting.”

“Well, ‘Werewolf’ is

your plural past, While ‘Waswolf’ is

singularly cast: There’s ‘Amwolf’

too, the present tense,

And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv sodann,

dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“

Ĉi participoj plaĉis multe

al la fantomo, kaj rezulte

ĝi petis: “Legu plu el PIV-o

pri participoj en pasivo.”

Loup-garcomment ? et

puis Bien évidemment

loup-garqui ? ” Toutes ces questions

semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Varulven myste glad åt hur

pers. hade följts av sing. och plur.

“Fast”, bad han, “kan det inte ges ens

en enda pers. i tempus presens?”

“I know that–I’m no

mental cripple– The future form and

participle Are what I crave,”

the beast replied.

The scholar paused–again he tried:

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine

Augenbälle. �Indessen“, bat

er, �füge doch

zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir,

Etre imaginaire, nul

ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal

éclata tout en larmes.

“ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié Bekänna

måste vår magister,

att därvidlag fanns vissa brister.

En varulv sine

imperfecto var contradic-

tio in adjecto.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long:

‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture–

I’m sorry, but you have no future.”

Der Dorfschullehrer aber musste

gestehn, dass er von ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in großer Schar,

doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

…  …  …  …  …

3/3

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol eĉ vampiro.

La lup’ revenis larmokula

al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier.

Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis re-

partit.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

The Werewolf knew better–his sons still slept At home, and homewards now he crept,

Happy, humble, without apology For such folly of phi-

lology.

Der Wolf erhob sich tränenblind –

er hatte ja doch Weib und Kind! Doch da er keine Gelehrter eben, so schied er dankend und ergeben.

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko  de  la

Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu  ĉi  angli-
go  troviĝas  en

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)