1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

La lupfanto- mo Varulven The Werewolf The Banshee (An Approach)

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de Sven Collberg tradukita de Alexander Gross tradukita de Max Knight

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam ku-

ris for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri kon-

jugaci’.

En varulv lopp från

fru m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagi-

sters grav och bad: “Var snäll

och konjugera.

A Werewolf, troubled by

his name, Left wife and brood one night and came To a hidden graveyard to

enlist The aid of a long-dead phi-

lologist.

One night, a banshee slunk away

from mate and child, and in the gloom went to a village teacher’s tomb, requesting him: “Inflect

me, pray.”

Do diktis tiu dok-

ta ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de

l’ mortinto. mig!” Byskolläraren

stod upp på bleckna-

mnsskyltens

mässingknopp med svar till den,

som satt på pass med tåligt korslagd

tass på tass.

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just con-

jugate me.” The seer arose a bit unstea-

dy Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

The village teacher climbed up straight upon his grave stone with its plate and to the apparition

said who meekly knelt before the dead:

De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfontomo”,

iom rara, ĝis “lupfuntomo”,

ho, koŝmara.

“Jag var-ulv 1:a pers.

i sing., du, han, hon, den,

det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren.

På de voro-ulv kom in-

genting.”

“Well, ‘Werewolf’ is your

plural past, While ‘Waswolf’ is singu-

larly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the

present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

“The banSHEE, in the subject’s place; the banHERS, the possessive case. The banHER, next, is what they call objective case–and that

is all.”

Ĉi participoj

plaĉis multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu

el PIV-o pri participoj en

pasivo.”

Varulven myste glad

åt hur pers. hade följts av

sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan

det inte ges ens en enda pers. i tem-

pus presens?”

“I know that–I’m no mental

cripple– The future form and parti-

ciple Are what I crave,” the be-

ast replied. The scholar paused–again

he tried:

The banshee marveled at the cases and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not

add, so far, the plural to the singu-

lar!”

…  …  …  …

2/3

La viro ĉagreniĝis

tamen: “Jam fermis mi per

fin’ kaj amen, ĉar netransiraj be-

stoj feblas kaj la pasiv’ ne-

niam eblas.”

Bekänna måste vår

magister, att därvidlag fanns

vissa brister. En varulv sine im-

perfecto var contradictio in

adjecto.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just

too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong! Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no

future.”

The teacher, though, admitted then that this was not within

his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be pluri-

zed.”

Sed lupfantomo

pri transiro ja spertas pli ol eĉ

vampiro. La lup’ revenis lar-

mokula al sia famili’ ulula.

Varulven satt med

tårad lins. Han visste att han

fanns och finns. Därtill kom också

fru m.m. som även måste exi-

stera.

The Werewolf knew better– his sons still slept At home, and homewards

now he crept, Happy, humble, without

apology For such folly of philology.

The banshee, rising

clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature, said humbly “Thanks” and left the teacher.

…  …  …  …

3/3

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  re-

tejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .