1/2

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,  Christian Morgenstern,
La lupfantomo  Der Werwolf  Varulven
translated  by  Bertilo

Wennergren

translated by Sven Collberg

Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Ein Werwolf eines Nachts ent-

wich von Weib und Kind und sich be-

gab an eines Dorfschullehrers Grab und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ En varulv lopp från fru m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och konju-

gera.

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splin-

to atentis vortojn de l’ mortin-

to.

Der Dorfschulmeister stieg hinauf auf seines Blechschilds Messing-

knauf und sprach zum Wolf, der seine

Pfoten geduldig kreuzte vor dem Toten: mig!” Byskolläraren stod upp på blecknamnsskyltens

mässingknopp med svar till den, som satt på

pass med tåligt korslagd tass på tass.

De “lupfantomo”, simpla

rekta, tra “lupfintomo”, plej perfek-

ta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

�Der Werwolf“ – sprach der gute

Mann, �des Werwolfs, Genitiv sodann, dem Werwolf, Dativ, wie man’s

nennt, den Werwolf, - damit hat’s ein

End!“ “Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-ulv.

Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

Dem Werwolf schmeichelten die

Fälle er rollte seine Augenbälle. �Indessen“, bat er, �füge doch zur Einzahl auch die Mehrzahl

noch!“ Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing. och

plur. “Fast”, bad han, “kan det inte

ges ens en enda pers. i tempus pre-

sens?”

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj

amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

Der Dorfschullehrer aber musste gestehn, dass er von ihr nichts

wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer

Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa bri-

ster. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

…  …  …

2/2

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Der Wolf erhob sich tränenblind

– er hatte ja doch Weib und Kind! Doch da er keine Gelehrter eben, so schied er dankend und erge-

ben.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och

finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

Translation of the German poem “Der Werwolf” by Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) into Esperanto by Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Author of this German poem is Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Translation of the German poem “Der Werwolf” by Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) into Swedish by Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

http://www.poezio.net/version?poem-id=825&version-id=1653,1652,1654