1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

Der Werwolf El Hechicero Varulven  The Werewolf  La lupfanto- mo Le loup-garou

tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Sven Collberg tradukita de Alexander Gross tradukita de Bertilo Wennergren

tradukita de R. Platteau

Ein Werwolf eines

Nachts entwich von Weib und Kind

und sich begab an eines Dorfschulleh-

rers Grab und bat ihn: �Bitte,

beuge mich!“ Un hechicero, con

esposa vino un día a la fo-

sa de su maestro, y al

profesor pidió: “¿Me cuen-

tas? ¡Por favor!”

En varulv lopp från

fru m.m. en vacker afton samt

begav sig till en bymagi-

sters grav och bad: “Var snäll

och konjugera.

A Werewolf, troubled by his

name, Left wife and brood one

night and came To a hidden graveyard to

enlist The aid of a long-dead phi-

lologist.

Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam ku-

ris for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

Der Dorfschulmeister

stieg hinauf auf seines Blechschilds

Messingknauf und sprach zum Wolf,

der seine Pfoten geduldig kreuzte vor

dem Toten:

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a

hablar. Desde allá de su le-

trero se dirigió al hechi-

cero: mig!” Byskolläraren

stod upp på bleckna-

mnsskyltens mässingknopp

med svar till den,

som satt på pass med tåligt korslagd

tass på tass.

“Oh sage, wake up, please

don’t berate me,” He howled sadly, “Just con-

jugate me.” The seer arose a bit unstea-

dy Yawned twice, wheezed on-

ce, and then was ready.

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se ren-

dit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

…  …  …  …  …  …

2/3

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv

sodann, dem Werwolf, Dativ,

wie man’s nennt, den Werwolf, - damit

hat’s ein End!“ “El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice

al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

“Jag var-ulv 1:a pers.

i sing., du, han, hon, den, det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren.

På de voro-ulv kom ingenting.”

“Well, ‘Werewolf’ is your

plural past, While ‘Waswolf’ is singular-

ly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the

present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque

nous y sommes Se demander encor bien des

choses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand

?

Dem Werwolf schmei-

chelten die Fälle er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er,

�füge doch zur Einzahl auch die

Mehrzahl noch!“ El hechicero, conmovido por lo que capta su

oído, al maestro ruega, encantado, que le adjunte un quebrado.

Varulven myste glad

åt hur pers. hade följts av sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan det inte ges ens en enda pers. i tempus presens?”

“I know that–I’m no mental

cripple– The future form and parti-

ciple Are what I crave,” the beast

replied. The scholar paused–again

he tried:

Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj rezulte

ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui ?

” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Der Dorfschullehrer

aber musste gestehn, dass er von

ihr nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in

großer Schar, doch �Wer“ gab’s nur

im Sinular.

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imper-

fecto var contradictio in

adjecto.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just

too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong! Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no

future.”

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

“ - Point de réponses, dit le

puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te

voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout

en larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma

douce moitié

…  …  …  …  …  …

3/3

Der Wolf erhob sich

tränenblind – er hatte ja doch Weib

und Kind! Doch da er keine Ge-

lehrter eben, so schied er dankend

und ergeben.

El brujo se volvió

muy triste: “Mi cara mitad,

¿no la viste?” Ya que no era sa-

bio con gratitud se de-

spidió.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste exi-

stera.

The Werewolf knew better– his sons still slept At home, and homewards

now he crept, Happy, humble, without

apology For such folly of philology.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me

sentir tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bien

poli Il remercia et puis repartit.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .