1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Der Wer- wolf La lupfan- tomo El Hechi- cero The Werewolf Varulven

tradukita

de Bertilo Wennergren tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Alexander Gross tradukita de Sven Collberg

Ein Werwolf eines Nachts entwich

von Weib und Kind und sich begab

an eines Dorfschullehrers Grab

und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and came

To a hidden graveyard

to enlist The aid of a long-dead philologist.

En varulv lopp från fru m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och konjugera.

Der Dorfschulmeister stieg hinauf

auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten

geduldig kreuzte vor dem Toten:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,”

He howled sadly, “Just conjugate me.” The seer arose a bit

unsteady Yawned twice, wheezed once, and then was ready. mig!” Byskolläraren stod upp på blecknamnsskyltens mässingknopp med svar till den, som satt på pass med tåligt korslagd tass på tass.

…  …  …  …  …

2/3

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv sodann,

dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er,

�füge doch zur Einzahl auch

die Mehrzahl noch!“ Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIVo

pri participoj en pasivo.”

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encantado, que le adjunte un quebrado.

“I know that–I’m no mental cripple– The future form and

participle Are what I crave,” the beast replied. The scholar paused– again he tried:

Varulven myste gladåt hur pers. hade följts av sing. och plur.

“Fast”, bad han, “kan det inte ges ens en enda pers. i tempus presens?”

Der Dorfschullehrer aber musste

gestehn, dass er von ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in großer Schar,

doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Hasbeen-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture–

I’m sorry, but you have no future.”

Bekänna måste vår magister, att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

…  …  …  …  …

3/3

Der Wolf erhob sich tränenblind –

er hatte ja doch Weib und Kind!

Doch da er keine Gelehrter eben,

so schied er dankend und ergeben.

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol

eĉ vampiro. La lup’ revenis

larmokula al sia famili’

ulula.

El brujo se volvió muy triste:

“Mi cara mitad, ¿no la viste?”

Ya que no era

sabio con gratitud se

despidió.

The Werewolf knew better–his sons still slept

At home, and homewards now he crept,

Happy, humble, without apology For such folly of philo-

logy.

Varulven satt med tårad lins.

Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .