1/3

Christian Morgenstern, Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgen- stern,

Der Wer- wolf La lupfanto- mo Le loup-garou The Werewolf El Hechi- cero

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de R. Platteau tradukita de Alexander Gross

tradukita de Hans Eiseneck

Ein Werwolf eines Nachts entwich

von Weib und Kind und sich begab

an eines Dorfschullehrers Grab

und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and came

To a hidden graveyard to enlist The aid of a longdead philologist.

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

Der Dorfschulmeister stieg hinauf

auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten

geduldig kreuzte vor dem Toten:

Do diktis tiu dokta ul’

starante sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis

se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just conjugate me.”

The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

…  …  …  …  …

2/3

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv sodann,

dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes

Se demander encor bien des choses en somme.

Loup-garoù ? mais

avant Il faut se dire : loupgarquand ?

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense,

And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine

Augenbälle. �Indessen“, bat

er, �füge doch

zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“ Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

Loup-garcomment ? et

puis Bien évidemment loup-garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

“I know that–I’m no mental cripple– The future form and participle Are what I crave,” the beast replied. The scholar paused– again he tried:

El hechicero, conmovido por lo que capta su oído, al maestro ruega, encantado, que le adjunte un quebrado.

Der Dorfschullehrer aber musste

gestehn, dass er von ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in großer Schar,

doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir,

Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en larmes.

“ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié “A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long:

‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong! Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no future.”

Pero el profesor confiesa que nada sabe con certeza: “Hay muchos hechos. Hechiceros únicamente

hay enteros.”

…  …  …  …  …

3/3

Der Wolf erhob sich tränenblind –

er hatte ja doch Weib und Kind!

Doch da er keine Gelehrter eben,

so schied er dankend und ergeben.

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol eĉ vampiro.

La lup’ revenis larmokula

al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier.

Rester un loup-garou est un sort qui m’alarme. ”

Mais comme le loup

était bien poli Il remercia et puis re-

partit.

The Werewolf knew better–his sons still slept

At home, and homewards now he crept,

Happy, humble, wi-

thout apology For such folly of phi-

lology.

El brujo se volvió muy triste:

“Mi cara mitad, ¿no la viste?”

Ya que no era

sabio con gratitud

se despidió.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu  ĉi  angli-
go  troviĝas  en

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .