1/4

Christian Morgen- stern, Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern, Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern,

Christian Morgen- stern,

Der Wer- wolf La lupfan- tomo Le  loup- garou El He- chicero The Were- wolf Varulven

tradukita de Bertilo Wenner- gren tradukita de R. Platteau tradukita de Hans Eiseneck tradukita de Alexander Gross

tradukita de Sven Collberg

Ein Werwolf eines Nachts entwich

von Weib und Kind und sich begab

an eines Dorfschullehrers Grab

und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ Jen lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un loup-garou, une certaine nuit,

Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école

Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

Un hechicero, con esposa vino un día a la fosa de su maestro, y al profesor

pidió:

“¿Me cuentas? ¡Por favor!”

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and came To a hidden graveyard to enlist

The aid of a long-dead philologist.

En varulv lopp från fru m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och konjugera.

…  …  …  …  …  …

2/4

Der Dorfschulmeister stieg hinauf

auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten

geduldig kreuzte vor dem Toten:

Do diktis tiu dokta ul’ starante

sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto atentis vortojn de l’ mortinto.

Un loup-garou, une certaine nuit,

Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école

Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

El profesor sin vacilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su letrero se dirigió al hechicero:

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just conjugate me.” The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and then was ready. mig!” Byskolläraren stod upp på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass med tåligt korslagd tass på tass.

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv sodann,

dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ De “lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes Se demander encor bien des choses en somme. Loup-garoù ? mais

avant Il faut se dire : loup-garquand ?

“El hechiuno” le explica, “el hechidos” después indica, “el hechitres” dice al fin, “con eso basta ¡chiquitín!”

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

…  …  …  …  …  …

3/4

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine Augenbälle.

�Indessen“, bat er, �füge doch

zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“ Ĉi parti-

cipoj plaĉis multe

al la fantomo, kaj rezulte

ĝi petis: “Legu plu el PIV-o

pri participoj en pasivo.”

Loup-garcomment

? et puis Bien évidemment

loup-garqui ? ” Toutes ces questi-

ons semblèrent au loup bien absconses,

Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

El hechicero, conmovido

por lo que capta su oído,

al maestro ruega, encantado,

que le adjunte un quebrado.

“I know that– I’m no mental cripple–

The future form and participle

Are what I crave,” the beast replied.

The scholar paused– again he tried:

Varulven myste glad åt hur

pers. hade följts av sing. och plur.

“Fast”, bad han, “kan det inte ges ens

en enda pers. i tempus presens?”

Der Dorfschullehrer aber musste

gestehn, dass er von ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in großer Schar,

doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

La viro ĉagreniĝis tamen:

“Jam fermis mi per fin’ kaj amen,

ĉar netransiraj bestoj feblas

kaj la pasiv’ neniam eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir,

Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ”

A ces mots l’animal éclata tout en larmes.

“ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié Pero el

profesor confiesa

que nada sabe con certeza:

“Hay muchos hechos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long:

‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong!

Such words are wounds beyond all suture–

I’m sorry, but you have no future.”

Bekänna måste vår magister,

att därvidlag fanns vissa brister.

En varulv sine imperfecto

var contradictio in adjecto.

…  …  …  …  …  …

4/4

Der Wolf erhob sich tränenblind –

er hatte ja doch Weib und Kind!

Doch da er keine Gelehrter eben,

so schied er dankend und ergeben.

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol eĉ vampiro.

La lup’ revenis larmokula

al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier.

Rester un loupgarou est un sort qui m’alarme. ”

Mais comme le loup était bien poli

Il remercia et puis repartit.

El brujo se volvió muy triste:

“Mi cara mitad, ¿no la viste?”

Ya que no era sabio

con gratitud se despidió.

The Werewolf knew better– his sons still slept At home, and homewards now he crept, Happy, humble, without apology

For such folly of philology.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .