1/4

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Christian Morgenstern,

Der Werwolf La lupfantomo Le loup-garou Varulven The Banshee (An Approach)

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de R. Platteau tradukita de Sven Collberg

tradukita de Max Knight

Ein Werwolf eines Nachts

entwich von Weib und Kind und

sich begab an eines Dorfschullehrers

Grab und bat ihn: �Bitte, beuge

mich!“ Jen lupfantom’ de fa-

mili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profe-

sor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ”

En varulv lopp från fru

m.m. en vacker afton samt be-

gav sig till en bymagisters

grav och bad: “Var snäll och

konjugera.

One night, a banshee slunk

away from mate and child, and in

the gloom went to a village teacher’s

tomb, requesting him: “Inflect me,

pray.”

Der Dorfschulmeister stieg

hinauf auf seines Blechschilds

Messingknauf und sprach zum Wolf, der

seine Pfoten geduldig kreuzte vor dem

Toten:

Do diktis tiu dokta ul’ starante sur la kructa-

bul’ dum lup’ senmova kiel

splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

Un loup-garou, une certaine nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton

rôle ! ” mig!” Byskolläraren stod

upp på blecknamnsskyltens mässingknopp med svar till den, som satt

på pass med tåligt korslagd tass

på tass.

The village teacher climbed

up straight upon his grave stone with its

plate and to the apparition said who meekly knelt before the

dead:

…  …  …  …  …

2/4

�Der Werwolf“ – sprach der

gute Mann, �des Werwolfs, Genitiv so-

dann, dem Werwolf, Dativ, wie

man’s nennt, den Werwolf, - damit hat’s

ein End!“ De “lupfantomo”, simp-

la rekta, tra “lupfintomo”, plej

perfekta, plu “lupfontomo”, iom

rara, ĝis “lupfuntomo”, ho,

koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous

y sommes Se demander encor bien des choses en

somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

“Jag var-ulv 1:a pers. i

sing., du, han, hon, den, det

var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingen-

ting.”

“The banSHEE, in the sub-

ject’s place; the banHERS, the possessive

case. The banHER, next, is what

they call objective case–and that is

all.”

Dem Werwolf schmeichel-

ten die Fälle er rollte seine Augenbälle. �Indessen“, bat er, �füge

doch zur Einzahl auch die Mehr-

zahl noch!“ Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj re-

zulte ĝi petis: “Legu plu el

PIV-o pri participoj en pasi-

vo.”

Loup-garcomment ? et puis

Bien évidemment loup-garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au

loup bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les

réponses.

Varulven myste glad åt

hur pers. hade följts av sing.

och plur. “Fast”, bad han, “kan det

inte ges ens en enda pers. i tempus

presens?”

The banshee marveled at the

cases and writhed with pleasure,

making faces, but said: “You did not add, so

far, the plural to the singular!”

Der Dorfschullehrer aber

musste gestehn, dass er von ihr

nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in großer

Schar, doch �Wer“ gab’s nur im Si-

nular.

La viro ĉagreniĝis ta-

men: “Jam fermis mi per fin’

kaj amen, ĉar netransiraj bestoj

feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits de

savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir !

” A ces mots l’animal éclata tout en lar-

mes. “ - Oh!, même les baisers de ma douce

moitié Bekänna måste vår magi-

ster, att därvidlag fanns vissa

brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjec-

to.

The teacher, though, admit-

ted then that this was not within his

ken. “While bans are frequent”, he

advised, “A she cannot be plurized.”

…  …  …  …  …

3/4

Der Wolf erhob sich

tränenblind – er hatte ja doch Weib und

Kind! Doch da er keine Gelehrter

eben, so schied er dankend und

ergeben.

Sed lupfantomo pri

transiro ja spertas pli ol eĉ vam-

piro. La lup’ revenis larmo-

kula al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me sentir

tout entier. Rester un loup-garou est un sort qui

m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli Il remercia et puis repartit.

Varulven satt med tårad

lins. Han visste att han fanns

och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste existera.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my fa-

mily?” Then, being not a learned

creature, said humbly “Thanks” and

left the teacher.

…  …  …  …  …

4/4

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu  la  retejon

http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .