1/5

Christian Morgen- stern, Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern, Christian Morgen- stern, Christian Morgenstern,

Christian Morgen- stern,

Der Werwolf La lupfan- tomo Le loup- garou Varulven The Were- wolf The Banshee (An Ap- proach)

tradukita de Bertilo Wenner- gren tradukita de R. Platteau tradukita de Sven Collberg tradukita de Alexander Gross tradukita de Max Knight

Ein Werwolf eines Nachts entwich

von Weib und Kind und sich begab

an eines Dorfschullehrers Grab

und bat ihn: �Bitte, beuge mich!“ Jen

lupfantom’ de famili’ meznokte iam kuris for al tombo de la profesor’. kaj petis pri konjugaci’.

Un loup-garou, une certaine nuit,

Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ”

En varulv lopp från fru m.m. en vacker afton samt begav sig till en bymagisters grav och bad: “Var snäll och konjugera.

A Werewolf, troubled by his name, Left wife and brood one night and came To a hidden graveyard to enlist The aid of a long-dead philologist.

One night, a banshee slunk away from mate and child, and in the gloom went to a village teacher’s tomb, requesting

him: “Inflect me, pray.”

…  …  …  …  …  …

2/5

Der Dorfschulmeister stieg hinauf

auf seines Blechschilds Messingknauf

und sprach zum Wolf, der seine Pfoten

geduldig kreuzte vor dem Toten:

Do diktis tiu dokta ul’ starante

sur la kructabul’ dum lup’ senmova kiel splinto

atentis vortojn de l’ mortinto.

Un loup-garou, une certaine nuit,

Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout, c’est ton rôle ! ” mig!” Byskolläraren stod upp på blecknamnsskyltens mässingknopp

med svar till den, som satt på pass med tåligt korslagd tass på tass.

“Oh sage, wake up, please don’t berate me,” He howled sadly, “Just conjugate me.” The seer arose a bit unsteady Yawned twice, wheezed once, and then was ready.

The village teacher climbed up straight upon his grave stone with its plate and to the apparition said who meekly knelt before the dead:

�Der Werwolf“ – sprach der gute Mann,

�des Werwolfs, Genitiv sodann,

dem Werwolf, Dativ, wie man’s nennt,

den Werwolf, - damit hat’s ein End!“ De

“lupfantomo”, simpla rekta, tra “lupfintomo”, plej perfekta, plu “lupfontomo”, iom rara, ĝis “lupfuntomo”, ho, koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque nous y sommes

Se demander encor bien des choses en somme.

Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

“Jag var-ulv 1:a pers. i sing., du, han, hon, den, det var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren. På de voro-ulv kom ingenting.”

“Well, ‘Werewolf’ is your plural past, While ‘Waswolf’ is singularly cast: There’s ‘Amwolf’ too, the present tense, And ‘Iswolf,’ ‘Arewolf’ in this same sense.”

“The banS-HEE, in the subject’s place; the ban-HERS, the possessive case. The banHER, next, is what they call objective

case–and that is all.”

…  …  …  …  …  …

3/5

Dem Werwolf schmeichelten die Fälle

er rollte seine Augenbälle.

�Indessen“, bat er, �füge doch

zur Einzahl auch die Mehrzahl noch!“ Ĉi participoj plaĉis multe al la fantomo, kaj rezulte ĝi petis: “Legu plu el PIV-o pri participoj en pasivo.”

Loupgarcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui ? ” Toutes ces questions semblèrent au loup bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait c’était les réponses.

Varulven myste glad åt hur pers. hade följts av sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan det inte ges ens en enda pers. i tempus presens?”

“I know that– I’m no mental cripple– The future form and participle

Are what I crave,” the beast replied. The scholar paused– again he tried:

The banshee marveled at the cases and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not add, so far, the plural to the singular!”

Der Dorfschullehrer aber musste

gestehn, dass er von ihr nichts wusste.

Zwar Wölfe gab’s in großer Schar,

doch �Wer“ gab’s nur im Sinular.

La viro ĉagreniĝis tamen: “Jam fermis mi per fin’ kaj amen, ĉar netransiraj bestoj feblas kaj la pasiv’ neniam eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout en larmes.

“ - Oh!, même les baisers de ma douce moitié Bekänna måste vår magister,

att därvidlag fanns vissa brister. En varulv sine imperfecto var contradictio in adjecto.

“A ‘Will-be-wolf?’ It’s just too long: ‘Shall-be-wolf?’ ‘Has-been-wolf?’ Utterly wrong! Such words are wounds beyond all suture– I’m sorry, but you have no future.”

The teacher, though, admitted then that this was not within his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be plurized.”

…  …  …  …  …  …

4/5

Der Wolf erhob sich tränenblind –

er hatte ja doch Weib und Kind!

Doch da er keine Gelehrter eben,

so schied er dankend und ergeben.

Sed lupfantomo pri transiro

ja spertas pli ol eĉ vampiro.

La lup’ revenis larmokula

al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me sentir tout entier.

Rester un loupgarou est un sort qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bien poli

Il remercia et puis repartit.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru m.m. som även måste existera.

The Werewolf knew better–his sons still slept At home, and homewards now he crept, Happy, humble, without apology For such folly of philology.

The banshee, rising clammily, wailed: “What about my family?” Then, being not a learned creature, said humbly “Thanks” and left the teacher.

…  …  …  …  …  …

5/5

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Alexander Gross.

Arg-825-1657 (2013-02-13 18:39:45)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html . Pri la tradukinto Max Knight vidu: http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_ poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .