1/4

Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern, Christian Morgenstern,

Der Werwolf La lupfanto- mo Le loup-garou Varulven El Hechicero The Banshee (An Approach)

tradukita de Bertilo Wennergren tradukita de R. Platteau tradukita de Sven Collberg tradukita de Hans Eiseneck

tradukita de Max Knight

Ein Werwolf eines

Nachts entwich von Weib und Kind

und sich begab an eines Dorfschulleh-

rers Grab und bat ihn: �Bitte,

beuge mich!“ Jen lupfantom’ de

famili’ meznokte iam kuris

for al tombo de la pro-

fesor’. kaj petis pri konju-

gaci’.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ”

En varulv lopp från fru m.m.

en vacker afton samt

begav sig till en bymagisters

grav och bad: “Var snäll och konjugera.

Un hechicero, con

esposa vino un día a la fo-

sa de su maestro, y al profesor pidió: “¿Me cuentas? ¡Por favor!”

One night, a banshee

slunk away from mate and child, and in the gloom went to a village tea-

cher’s tomb, requesting him: “Inflect

me, pray.”

Der Dorfschulmeister

stieg hinauf auf seines Blechschilds

Messingknauf und sprach zum Wolf,

der seine Pfoten geduldig kreuzte vor

dem Toten:

Do diktis tiu dokta

ul’ starante sur la

kructabul’ dum lup’ senmova

kiel splinto atentis vortojn de l’

mortinto.

Un loup-garou, une certaine

nuit, Laissa sa moitié et puis se rendit Auprès de la tombe d’un maître

d’école Et lui dit, “ sur moi dis tout,

c’est ton rôle ! ” mig!” Byskolläraren

stod upp på blecknamnsskyltens mässingknopp med svar till den, som satt på pass med tåligt korslagd tass på tass.

El profesor sin va-

cilar subió y comenzó a hablar. Desde allá de su le-

trero se dirigió al hechi-

cero:

The village teacher climbed up straight upon his grave stone with its plate and to the apparition

said who meekly knelt before

the dead:

…  …  …  …  …  …

2/4

�Der Werwolf“ – sprach

der gute Mann, �des Werwolfs, Genitiv

sodann, dem Werwolf, Dativ,

wie man’s nennt, den Werwolf, - damit

hat’s ein End!“ De “lupfantomo”,

simpla rekta, tra “lupfintomo”,

plej perfekta, plu “lupfontomo”,

iom rara, ĝis “lupfuntomo”,

ho, koŝmara.

“ - On peut à ton sujet puisque

nous y sommes Se demander encor bien des cho-

ses en somme. Loup-garoù ? mais avant Il faut se dire : loup-garquand ?

“Jag var-ulv 1:a pers.

i sing., du, han, hon, den, det

var-ulv. Så vi voro-ulv, I voren.

På de voro-ulv kom in-

genting.”

“El hechiuno” le ex-

plica, “el hechidos” de-

spués indica, “el hechitres” dice

al fin, “con eso basta ¡chi-

quitín!”

“The banSHEE, in the subject’s place; the banHERS, the pos-

sessive case. The banHER, next, is what they call objective case–and that

is all.”

Dem Werwolf schmei-

chelten die Fälle er rollte seine Au-

genbälle. �Indessen“, bat er,

�füge doch zur Einzahl auch die

Mehrzahl noch!“ Ĉi participoj plaĉis

multe al la fantomo, kaj

rezulte ĝi petis: “Legu plu

el PIV-o pri participoj en

pasivo.”

Loup-garcomment ? et puis Bien évidemment loup-garqui ?

” Toutes ces questions semblèrent

au loup bien absconses, Car en fait ce qu’il voulait

c’était les réponses.

Varulven myste glad

åt hur pers. hade följts av

sing. och plur. “Fast”, bad han, “kan

det inte ges ens en enda pers. i tempus

presens?”

El hechicero, con-

movido por lo que capta su

oído, al maestro ruega,

encantado, que le adjunte un

quebrado.

The banshee marveled at

the cases and writhed with pleasure, making faces, but said: “You did not

add, so far, the plural to the singu-

lar!”

Der Dorfschullehrer

aber musste gestehn, dass er von ihr

nichts wusste. Zwar Wölfe gab’s in

großer Schar, doch �Wer“ gab’s nur

im Sinular.

La viro ĉagreniĝis

tamen: “Jam fermis mi per

fin’ kaj amen, ĉar netransiraj be-

stoj feblas kaj la pasiv’ neniam

eblas.”

“ - Point de réponses, dit le puits

de savoir, Etre imaginaire, nul ne peut te

voir ! ” A ces mots l’animal éclata tout

en larmes. “ - Oh!, même les baisers de ma

douce moitié Bekänna måste vår

magister, att därvidlag fanns

vissa brister. En varulv sine imper-

fecto var contradictio in ad-

jecto.

Pero el profesor

confiesa que nada sabe con

certeza: “Hay muchos he-

chos. Hechiceros

únicamente hay enteros.”

The teacher, though, ad-

mitted then that this was not within

his ken. “While bans are frequent”, he advised, “A she cannot be pluri-

zed.”

…  …  …  …  …  …

3/4

Der Wolf erhob sich

tränenblind – er hatte ja doch Weib

und Kind! Doch da er keine Ge-

lehrter eben, so schied er dankend

und ergeben.

Sed lupfantomo pri transiro ja spertas pli ol eĉ vampiro. La lup’ revenis larmokula al sia famili’ ulula.

Ne pourrons plus me faire me

sentir tout entier. Rester un loup-garou est un sort

qui m’alarme. ” Mais comme le loup était bien

poli Il remercia et puis repartit.

Varulven satt med tårad lins. Han visste att han fanns och finns. Därtill kom också fru

m.m. som även måste exi-

stera.

El brujo se volvió muy triste: “Mi cara mitad, ¿no la viste?” Ya que no era sabio con gratitud se de-

spidió.

The banshee, rising

clammily, wailed: “What about my

family?” Then, being not a learned creature, said humbly “Thanks” and left the teacher.

…  …  …  …  …  …

4/4

Verkinto de tiu ĉi Germana poemo estas Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31).

Arg-825-1652 (2013-02-11 18:44:21)

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en Esperanton de Bertilo Wennergren.

Arg-825-1653 (2013-02-14 23:29:47)

Vidu la retejon http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Francan de R. Platteau.

Arg-825-1655 (2013-02-13 21:56:38)

Tiu ĉi francigo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Svedan de Sven Collberg.

Arg-825-1654 (2013-02-13 17:00:43)

Tiu ĉi francigo troviĝas ne la reterjo http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html# sv .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en hispana de Hans Eiseneck.

Arg-825-1656 (2013-02-13 18:46:00)

Tiu ĉi trsduko en la kastilian lingvon troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Traduko de la Germana poemo “Der Werwolf” de Christian Morgenstern (Kristiano Matenstelo, ∗1871-05-06 – †1914-03-31) en la Anglan de Max Knight (civila nomo: Max Kühnel, ∗1909-06-08 – †1993-08-31).

Arg-825-1660 (2013-02-13 22:36:06)

Tiu ĉi angligo troviĝas en http: // bertilow. com/ literaturo/ lupfantomo. html .

Pri  la  tradukinto
Max  Knight  vidu:

http: // www. jbeilharz. de/ morgenstern/ morgenstern_poems. html kaj http: // www. 123people. de/ ext/ frm? ti= ersonensuche% 20telefonbuch&search_ term= m x% 20k% C3% BChnel&search_ country= DE&st= suc e% 20nach% 20personen&target_ url= aHR0cDovL d3dy5saXRlcmF0dXJoYXVzLmF0L2luZGV4LnBocD9pZD02ODc4 .